Finanse i Praca

Radio prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami. "Staramy się łamać stereotypy"

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Katarzyna Chętnik
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Osoby z niepełnosprawnościami bardzo często mają utrudniony start i ograniczony wybór drogi zawodowej. Tymczasem okazuje się, że wiele z nich świetnie sobie radzi i pracuje m.in. w radiu. Jak powstało pierwsze w Europie radio prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami?

Radio prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

- Jesteśmy pierwszym cyfrowym radiem [...] prowadzonymi przez osoby z niepełnosprawnościami. Pierwsi w Europie - podkreślał Paweł Kubalski, tata Dominika. - Dominik jest dzieckiem po porażeniu mózgowym. Bałam się, że nie znajdzie pracy dla siebie, bo niestety tego, co osoba z niepełnosprawnością może robić, już jako dorosła, u nas nie ma dużych możliwości. Jest to duży problem [...] - przyznała Małgorzata Trzcińska, mama Dominika, prezes Fundacji Emanio Arcus.

Propozycje zawodowe dla osób z niepełnosprawnościami ograniczają się do zamiatania, produkcji szczotek lub wykonywania jakichś bardzo prostych czynności. - My chcieliśmy zrobić coś wyższego lotu - zaznaczył Paweł Kubalski.

W radiu Dominik pracuje jako dziennikarz programu "Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych". Jest jego twórcą i pomysłodawcą. - Chciałem zostać dziennikarzem, bo kocham rozmawiać z ludźmi - tłumaczył Dominik. Mężczyzna doskonale zna polskie kino, a jego marzeniem było przeprowadzać wywiady z twórcami. Miał okazję rozmawiać m.in. z Andrzejem Sewerynem. - Spotkanie było spotkaniem dwóch zawodowców. Rozmawialiśmy o tym, o czym ochotę miał rozmawiać Dominik [...] - wspominał Andrzej Seweryn, aktor.

Walka ze stereotypami

- Jako osoby niepełnosprawne, pracownicy radia, staramy się łamać stereotypy ponieważ np. mój kolega Dominik, mimo tego, że jest osobą niepełnosprawną, samodzielnie funkcjonuje, pracuje, zaprasza do swojego programu znane osoby, które bardzo chętnie te zaproszenia przyjmują - mówił Piotr Warachowski, dziennikarz radiowy.

Pan Piotr prowadzi w radiu audycję pt. "Filmospekcja". - Z perspektywy osoby niewidomej, czyli właśnie takiej, jak ja, recenzuję polskie filmy - opowiadał.

Jakie są plany na rozwój radia? - Chcemy, żeby z jednej strony nadawać ogólnopolski program, a z drugiej strony porobić lokalne redakcje, żeby móc więcej niepełnosprawnych zatrudnić w tych redakcjach lokalnych, po to żeby mogli się rozwijać - podsumował Paweł Kubalski, tata Dominika.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości