"Z powodu prac serwisowych Profil Zaufany będzie czasowo niedostępny" - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak długo potrwa przerwa techniczna? Czego nie będzie można załatwić w tym czasie? Jakie są alternatywy?
Prawo
Prawo
Profil Zaufany to środek weryfikacji elektronicznej. Umożliwia potwierdzanie tożsamości, a także podpisywanie dokumentów przy użyciu podpisu elektronicznego. Na co dzień wielu Polaków korzysta z niego przy załatwianiu różnorodnych spraw administracyjnych. W najbliższych dniach opcja ta będzie niedostępna. Jak długo?
Jak długo Profil Zaufany będzie niedostępny?
Według informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych Ministerstwa Cyfryzacji Profil Zaufany będzie czasowo niedostępny. Nieaktywna będzie również funkcja składania podpisu elektronicznego. Powodem tej sytuacji są prace serwisowe.
Jakich spraw nie będzie można załatwić podczas przerwy technicznej Profilu Zaufanego?
Z Profilu Zaufanego nie będzie można korzystać od godziny 20 w piątek 19 stycznia do godziny 16 w sobotę 20 stycznia. Co jeszcze będzie w tym czasie niedostępne?
- logowanie do Internetowego Konta Pacjenta i usługi mObywatel (w przypadku logowania za pośrednictwem Profilu Zaufanego),
- składanie wniosków, w tym o 800 plus i wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego,
- zgłaszanie narodzin dziecka,
- pobieranie odpisu aktu stanu cywilnego, małżeństwa, zgonu,
- zgłaszanie zgubienia lub zniszczenia dowodu osobistego
- rejestracja działalności gospodarczej.
Alternatywy dla Profilu Zaufanego - z czego można korzystać w czasie jego niedostępności?
Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie załatwicie żadnych spraw urzędowych. Profil Zaufany nie jest bowiem jedynym sposobem logowania się do rządowych serwisów. Podczas przerwy serwisowej, która spowoduje niedostępność Profilu Zaufanego, można skorzystać na przykład z:
- aplikacji mObywatel - korzystając z kodu QR,
- e-Dowodu - opcja ta wymaga posiadania aplikacji eDO App lub czytnika zbliżeniowego podłączonego do komputera,
- uwierzytelniania w bankowości internetowej - jest to rozwiązanie dostępne dla klientów większości banków działających w Polsce.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Profil zaufany. Jak założyć, jak się zalogować, gdzie można go używać?
- Jak założyć babci i dziadkowi e-dowód?
- Część osób będzie musiała wymienić dowody osobiste jeszcze w tym roku. Kogo dotyczy obowiązek?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: next.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: satapatms/GettyImages