Dzisiaj Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka, a ty nadal nie masz pomysłu na prezent? Ułatw im życie i załóż e-dowód. Pokaż, że cyfrowy świat wcale nie musi być trudny.
Internet ma wiele zalet, nie tylko dla młodszych użytkowników. Starsi także mogą zaleźć tam wiele ułatwień. Zakupy bez dźwigania ciężkich toreb, dostęp do ulubionych filmów i muzyki, a także możliwość kontaktu z najbliższymi, którzy mieszkają daleko. W końcu można załatwić urzędowe e-sprawy bez wychodzenia z domu. Do tego potrzebny będzie elektroniczny dowód. Zobacz, jak w dwóch krokach założyć e-dowód.
Krok 1 – profil zaufany
Załóż dziadkom profil zaufany. Jeżeli babcia lub dziadek mają elektroniczne konto w banku, to załatwicie formalności w domu. Jeżeli nie, konieczny będzie spacer do punktu potwierdzającego. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i po drodze zabrać dziadków na ciasto. W całym kraju jest ponad 1500 punktów potwierdzających, więc nawet jeżeli mieszkacie w niewielkiej miejscowości, to na pewno w pobliżu znajdziecie jeden z nich. Jak wytłumaczyć dziadkom, czym jest profil zaufany? To taka nasza cyfrowa tożsamość, która zawiera zbiór informacji o danym użytkowniku. Imię, drugie imię, nazwisko oraz numer PESEL. To pozwoli na potwierdzenie naszej tożsamości w przypadku działań internetowych. Bez obaw, dane są odpowiednio chronione i zabezpieczone przed niepowołanym dostępem.
Pełna lista punktów potwierdzających profil zaufany >>> tutaj.
Krok 2 – e-dowód
Profil zaufany założony, można więc przejść do stworzenia babci (i dziadkowi) e-dowodu. Na ich telefony ściągnij aplikację mObywatel. W zależności od rodzaju telefonu dziadków, znajdziecie je w sklepach App Store lub Google Play, ikony sklepów są na pulpicie telefonów. Do zainstalowania aplikacji potrzebny będzie profil zaufany i hasło. Seniorzy mogą na początku nie być przekonani do nowej techniki, ale i na to jest rada. Wytłumacz im, że e-recepty i dane z dowodu osobistego będą dostępne za jednym kliknięciem. Taka aplikacja przyda się i na poczcie, i w aptece.
E-recepty. Z telefonem do apteki
E-recepta w aplikacji mObywatel dostępna jest na razie na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0. Już niedługo dostępna będzie także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.
W zainstalowanej aplikacji mObywatel znajduje się karta eRecepta . To po kliknięciu w nią dziadkowie znajdą wszystkie wystawione im e-recepty. Kiedy będą w aptece, powinni wybrać tę, którą chcą zrealizować i pokazać farmaceucie kod QR (kwadratowy kod graficzny) albo podać PESEL i kod spod recepty.
Wszystkim babciom i dziadkom redakcja Dzień Dobry TVN życzy wszystkiego dobrego!
Zobacz też:
- Pomysł na Dzień Babci: gdzie pójść, co kupić, jakie życzenia złożyć
- Wnuczka z dziadkiem łączy wspólna pasja do łyżew. Lubią kręcić razem piruety
- Życzenia dla babci - jak je oryginalnie złożyć?
Autor: Anna Korytowska
Źródło: PAP