Newsy

Powrót do nauki hybrydowej i zdalnej? Czwarta fala pandemii COVID uderza w szkoły

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Radio ZET/PAP
Dziecko piszące na klawiaturze laptopa

Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Polsce, niebawem można spodziewać się szczytu czwartej fali. W związku ze zwiększoną liczbą osób zarażonych część placówek edukacyjnych musiała wprowadzić naukę całkowicie zdalną lub hybrydową. 

Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w 96,6% szkół podstawowych oraz 97,4% szkół ponadpodstawowych wciąż obowiązuje nauka stacjonarna. 

Raport MEiN - szkoły działające w trybie hybrydowym i zdalnym

W kolejnych placówkach wprowadzana jest nauka zdalna bądź hybrydowa. 129 szkół podstawowych powróciło do trybu nauczania z początku pandemii, także w przedszkolach możliwe jest zauważenie wzrostu zachorowalności - 21 placówek dołączyło do nauczania zdalnego bądź hybrydowego. W szkołach ponadpodstawowych można zauważyć zmniejszenie ilości placówek wracających do tego sposobu nauczania. 

Jak wynika z raportu MEiN z 15 października, widać niewielki wzrost placówek nauczających w trybie zdalnym lub hybrydowym wśród szkół podstawowych oraz placówek wychowania przedszkolnego, czyli punktów przedszkolnych, zespołów wychowania przedszkolnego oraz przedszkoli. W tygodniu poprzedzającym (raport z 8 października) 97,5% szkół podstawowych nauczało stacjonarnie, w ubiegłym tygodniu było to 96,6%. Na początku miesiąca 98,7% szkół podstawowych mogło prowadzić zajęcia stacjonarne. Widać więc niewielki trend rosnący wśród placówek nauczających zdalnie lub hybrydowo. 

Kiedy szkoła może zacząć nauczać zdalnie lub hybrydowo?

Jeżeli w szkole pojawi się osoba zarażona COVID-19, to przeprowadzane jest dochodzenie epidemiologiczne wśród uczniów i pracowników danej placówki. Ma ono na celu ustalenie grupy osób, które mogły być narażone na wirusa. Po przeprowadzeniu dochodzenia inspektorat sanitarny podejmuje decyzję, jakie działania powinny zostać podjęte celem zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się COVID-19.

Dopiero po uzyskaniu decyzji powiatowego inspektora sanitarnego dyrekcja placówki może przejść na zdalny bądź hybrydowy tryb nauczania - zgodnie z zaleceniami tego inspektoratu. Wprowadzenie kształcenia na odległość może zostać wprowadzone dla konkretnej grupy osób, klasy, konkretnego etapu edukacyjnego lub całej placówki. Decyzja ta może odnosić się do poszczególnych lub wszystkich zajęć prowadzonych w szkole.

Zobacz wideo: Tata sam w domu z dzieckiem

Tata sam w domu z dzieckiem
Tata sam w domu z dzieckiem Karol Strasburger, Wojciech Błach i Jakub Świderski opowiedzieli, jak radzą sobie, gdy zostają sam na sam z dziećmi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Radio ZET/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Prasit photo/Getty Images

Pozostałe wiadomości