8-metrowy pomnik Marilyn Monroe podzielił fanów. Dlaczego protestują? "Była feministką!"

8-metrowy pomnik Marilyn Monroe w Palm Springs podzielił fanów. „Była feministką!”
W mieście Palm Springs w stanie Kalifornia po siedmiu latach ponownie stanął prawie 8-metrowy posąg Marilyn Monroe. Instalacja podzieliła fanów, spotykając się zarówno z ich radością, jak i z krytyką. Według przeciwników kontrowersyjny jest nie tylko sposób uwiecznienia aktorki, ale także lokalizacja.

Pomnik Marylin Monroe wywołał kontrowersje

Powracająca po siedmiu latach do Palm Springs 8-metrowa rzeźba stała się obiektem wielu sporów. Zdaniem przechodniów instalacja umiejscowiona tuż przed wejściem do Muzeum Sztuki w Palm Springs jest seksistowska.

- Marilyn musi być przeniesiona. Wchodząc do muzeum, widzisz tylko botoks i to, co ma pod sukienką. Co zrobiłaby Marilyn w czasie #MeToo? 95-letnia Marilyn na pewno by się temu przeciwstawiła. Była feministką, prawdziwą feministką. Nie sprzeciwiamy się jej. Jesteśmy przeciwko mizoginii - mówi jedna z protestujących.

Była dyrektorka muzeum sztuki, Elizabeth Armstrong, stworzyła także petycję na portalu Change.org, która sprzeciwia się uprzedmiotawiającemu charakterowi rzeźby Monroe. Co ciekawe, wcześniej pomnik stał już w Palm Springs w latach 2012-2014.

Marilyn Monroe – kim była?

Marilyn Monroe zaczęła swoją karierę w latach 40. XX wieku. Amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka, producentka filmowa, gwiazda filmowa i ikona kultury popularnej związana była z największymi wytwórniami filmowymi w Hollywood. Rozpoznawalność przyniosły jej filmy "Niagara", "Mężczyźni wolą blondynki" czy "Słomiany wdowiec". Kunszt aktorski, jaki gwiazda pokazała w produkcji "Pół żartem, pół serio" uhonorowany został Złotym Globem.

Doceniana była nie tylko ze względów zawodowych. Marilyn Monroe okrzyknięto seksbombą i symbolem piękna. Niestety, sława obarczona była także przykrymi konsekwencjami. Aktorka walczyła z uzależnieniem od alkoholu i leków. Zmarła w 1962 roku w swoim domu w Los Angeles. Miała wtedy zaledwie 36 lat.

Sonia odkrywa sekrety Marilyn Monroe

Zobacz także:

Justyna Steczkowska wcieliła się w Marilyn Monroe i Angelinę Jolie. Fani: "Wiedźma idealna"

Dorota Szelągowska pokazała, jak tworzy się "Panią w Telewizji". Fani okrzyknęli prezenterkę polską Marilyn Monroe

Marilyn Monroe dla wybranych

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości