Newsy

Za prąd zapłacimy więcej. Poznaj nowe taryfy

Newsy

rachunek, opłata

Zbliżający się rok 2021 przyniesie podwyżki cen prądu. Prezes URE zatwierdził taryfy trzem z czterech sprzedawców. Więcej zapłacą gospodarstwa domowe korzystające z usług Enei, PGE Obrót oraz Taurona. Sprawdź, o ile wzrosną rachunki.

URE zatwierdza taryfy za prąd

Prezes Urzędu Regulacji Energetyk zatwierdził taryfy trzem z czterech tzw. sprzedawców z urzędu. Postępowanie w sprawie taryf czwartego, czyli Energi Obrót, jest nadal prowadzone.

- Regulator stoi na straży tych procesów, dbając, by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym – podkreślił prezes URE Rafał Gawin.

Głównym powodem podwyżek - jak wyjaśnił - był nieznacznie wyższy poziom ceny energii elektrycznej nabywanej przez sprzedawców na potrzeby odbiorców z grup G, , niż ten uznany przez regulatora za uzasadniony w taryfach obowiązujących w 2020 r. Drugim czynnikiem był wzrost kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii zielonej oraz efektywności energetycznej.

Taryfy za prąd 2021

Zgodnie z prawem, prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych tylko czterem tzw. sprzedawcom z urzędu. Z ostatnich danych Urzędy wynika, że z zatwierdzanych taryf korzysta nieco ponad 60 proc. z 15,5 mln gospodarstw domowych - odbiorców z grup G. Ok. 37 proc. z nich kupuje energię na zasadach rynkowych.

W przypadku Enei, wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., dla PGE Obrót będzie to 3,6 proc., a dla Taurona Sprzedaż - 3,55 proc.

Urząd Regulacji Energetyki przypomniał też o innych składnikach rachunku za energię elektryczną, które zmienią się lub pojawią od 1 stycznia 2021 r. Stawka opłaty OZE wzrośnie do 2,20 z ł/MWh, stawka opłaty kogeneracyjnej spadnie do zera, bez zmian pozostaną stawki opłaty przejściowej.

Opłata mocowa

Na rachunkach pojawi się nowa opłata mocowa, z której finansowany będzie rynek mocy. Dla gospodarstw domowych jej stawka będzie zależeć od rocznego zużycia i wyniesie od 1,87 do 10,46 zł netto miesięcznie. Gospodarstwo o przeciętnym zużyciu zapłaci 7,47 zł netto miesięcznie więcej.

Jak zmniejszyć domowe rachunki za prąd? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jak zmniejszyć rachunki w domu? Te triki działają!

Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne?

Ekologiczny dom rodziny Koziołów. Jak być EKO na co dzień? Praktyczne porady

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości