Kiedy wypada i czym jest Pełnia Koźlego Księżyca?
W lipcu, a konkretnie 3 lipca o godzinie 13:40 czasu polskiego będzie miała miejsce Pełnia Koźlego Księżyca. Zachód naszego satelity nastąpi kolejnego dnia, 4 lipca, o godzinie 3:22. Srebrny glob znajdzie się niezwykle blisko, przez co będzie się wydawał bardzo duży i będzie świecił niezwykle jasnym blaskiem. Taka sytuacja nazywana jest superksiężycem, kiedy nasz satelita znajduje się w okolicy perycentrum swojej orbity, czyli w punkcie największego zbliżenia do Ziemi.
Nazwa Koźlego Księżyca pochodzi od ludności rdzennej zamieszkującej Amerykę - Indian. Nawiązuje ona do samców sarny - koziołków, które w tym okresie zaczynają "hodować" nowe rogi na kolejne gody. To jednak nie jedyna nazwa na to lipcowe zjawisko. Nazywana jest też pełnią Burzową, Sienną oraz Miodową. Intensywne pełnie księżyca, kiedy ten jasno świeci, mogą powodować zaburzenia snu, jego spłycenia, co spowodowane jest zmniejszenie stężenia melatoniny ze względu na większą ilość światła w nocy.
Gdzie i jak oglądać Pełnię Koźlego Księżyca?
Pełnia księżyca jest bardzo widocznym zjawiskiem i nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby móc podziwiać to zjawisko. Niemniej w miejscach, gdzie zanieczyszczenie światłem jest mniejsze, widowisko może być jeszcze bardziej spektakularne.
3 lipca, kiedy będzie miała miejsce Pełnia Koźlego Księżyca, słońce zajdzie o godzinie 21:00 czasu polskiego. Po zachodzie będzie można oglądać niesamowite zjawisko Superksiężyca.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bliźniak nie umie być cicho, Koziorożec okazać ciepła. Co z innymi znakami zodiaku?
- Te trzy znaki zodiaku zdradzają najczęściej. Kto jest największym flirciarzem?
- Charakter mężczyzny według horoskopu. Który znak zodiaku bywa podstępny?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: next.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: BalazsKovacs/Getty Images