Newsy

Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów COVID. Czy tylko osoby z paszportem covidowym będą mogły podróżować?

Newsy

Moment RFGusztav Hegyi/Getty Images

To już pewne, w wakacje 2021 r. będą obowiązywały paszporty covidowe. System zostanie wprowadzony 1 lipca, a od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Czy podróżowanie po krajach Unii będzie możliwa tylko dla posiadaczy certyfikatu?

Polska przystąpiła do systemu Unijnych Certyfikatów COVID

Wcześniej, niż zapowiadano, 1 czerwca 2021 r. Polska i sześć innych państw UE (Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja) przystąpiły do unijnego systemu informatycznego, który weryfikuje Unijne Certyfikaty COVID. Komisja Europejska przekazała, że rozpoczęło się ich wydawanie. W Polsce specjalne kody można wygenerować w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będą również dostępne w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Obecnie certyfikat ma 2 wersje:

  • elektroniczną - jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta
  • tradycyjny dokument w formacie PDF - można go wydrukować; zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR.

Paszporty covidowe w Polsce i Europie

Do 1 lipca system certyfikatów, czyli tzw. paszportów covidowych ma objąć wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Planowany jest też 6 - tygodniowy okres próbny. Przed każdą planowaną podróżą należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz zapowiadał wcześniej, że Polska ma być gotowa do 25 czerwca. Sensem systemu, jak podkreślił, jest ułatwienie podróżowania po Europie.

- Sensem całego tego systemu jest to, aby móc łatwiej podróżować po Europie, po Strefie Schengen, móc legitymować się albo szczepieniem, albo faktem przechorowania, posiadania przeciwciał - wyjaśnił Przydacz.

Wprowadzenie tzw. paszportów covidowych zapowiadała wiceminister zdrowia Anna Goławska. Projekt certyfikatu, który Komisja Europejska przedstawiła w połowie marca, musiał zostać przyjęty przez parlament UE i Radę Europejską, a po zaakceptowaniu - stopniowo wprowadzany w kolejnych państwach europejskich.

Po osiągnięciu porozumienia przez negocjatorów Rady UE i PE, Komisja Europejska zapewniła, że "unijne cyfrowe zaświadczenia COVID" będą zasadniczo dostępne dla wszystkich obywateli od 1 lipca. - Dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu, o negatywnym wyniku testu, świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze - poinformował podczas konferencji prasowej komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Certyfikaty covidowe, w formie kodu QR w aplikacji albo w formie papierowej, nie są warunkiem przemieszczania się w Unii. Mają zawierać informacje o tym, czy ktoś był zaszczepiony, czy jest ozdrowieńcem, czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego. Unia Europejska nie planuje przy tym utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów. Każdy kraj członkowski będzie gromadził dane w swoim odrębnym systemie.

Paszporty covidowe - od kiedy w Polsce?

Test wykazał, iż Polska jest gotowa technicznie do wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid, które będą uławiać przemieszczanie się w strefie Schengen w dobie epidemii. Zaznaczono, że nie można tego traktować jako ograniczenie praw do przemieszczania się, a jedynie jako pewną dogodność, z której każdy obywatel, po spełnieniu określonych warunków, może skorzystać.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument, który zastąpi paszport lub dowodu osobisty. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom.

Osoby z paszportem covidowym mają być jednak zwalniane z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej, takich jak kwarantanna, samoizolacja, testy.

- Zgodnie z planem, od 1 czerwca, Polska będzie gotowa, by podłączyć się już do systemu - zapewniła wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Wytłumaczyła też, że od 1 czerwca polskie kody QR oprócz informacji o tym, czy osoba jest zaszczepiona, będą uwzględniać również informacje, czy jest (ona) ozdrowieńcem lub czy posiada negatywny test diagnostyczny pod kątem wykrycia SARS-CoV-2.

Więcej na ten temat na stronie tvn24.pl.

Zobacz wideo: "Ten certyfikat będzie pomagał w podróżowaniu". Wiceminister zdrowia o tzw. paszportach covidowych

Zobacz też:

Uniwersytecki Szpital w Krakowie prosi o pomoc. Trwa zbiórka na sprzęt niezbędny do ratowania życia noworodków. "To jest wydatek rzędu 200 tysięcy złotych"

Tatiana Okupnik po 42 latach dowiedziała się o chorobie. "Kości zaczęły pękać na potęgę"

Nowe regulacje w urlopie rodzicielskim: "To może zmienić stosunek pracodawcy do kobiet"

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości