Newsy

Panda Big Dwen Dwen maskotką zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Co symbolizuje?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN24
Panda Big Dwen Dwen

XXIV igrzyska olimpijskie w Pekinie właśnie się rozpoczęły. Jak każda duża impreza sportowa, również ta posiada swoją własną maskotkę. Tym razem została nią panda Bing Dwen Dwen. Co symbolizuje?

Panda Bing Dwen Dwen - co symbolizuje?

Igrzyska olimpijskie w Pekinie ropoczęły się w piątek 4 lutego i potrwają do 20 lutego. Oficjalną maskotką i symbolem tegorocznej olimpiady zimowej w Pekinie została posiadająca supermoce panda Bing Dwen Dwen.

Skoki narciarskie na antenie TVN

 Historia Turnieju Czterech Skoczni
Historia Turnieju Czterech Skoczni Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Słowo "bing" w języku mandaryńskim ma kilka znaczeń. Są to m.in. "siła", "czystość" i "lód". "Dwen dwen" to w rzeczowniku "dzieci", a w przymiotniku "mocny" oraz "żywy".

Umieszczone na lewej dłoni pandy serce symbolizuje gościnność Chin, a jaskrawe kolory wokół aureoli - zaawansowane technologie, którymi kraj - organizator igrzysk, chce zaimponować reszcie świata. Nie bez powodu jest to właśnie panda. Zwierzęta te żyją właśnie w Chinach, są poddane ścisłej ochronie, opiece i stały się jednym z najważniejszych symboli tego kraju.

Panda Bing Dwen Dwen - krótka historia

Panda Bing Dwen Dwen została stworzona przez grupę grafików pod przewodnictwem Cao Xue. Ma na sobie lodową "skorupę", która z wyglądu przypomina nieco kombinezon astronauty. Ma ona umożliwiać pandzie Bing Dwen Dwen jazdę na łyżwach, snowboardzie i nartach, razem z olimpijczykami.

Twórcy maskotki doprecyzowali znaczenie poszczególnych elementów jej wyglądu: - Jaskrawe kolory aureoli wokół twarzy symbolizują najnowsze, zaawansowane technologie na torach lodowych i śnieżnych podczas igrzysk. Serce na lewej dłoni symbolizuje gościnność Chin dla sportowców i widzów.

Projekt Bing Dwen Dwen został wybrany spośród ponad 5 800 zgłoszeń z Chin i 35 krajów z całego świata w ramach wielkiego, globalnego konkursu na maskotkę - symbol tegorocznych zimowych igrzysk.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Lintao Zhang/Getty Images

Pozostałe wiadomości