Sport i fitness

Kajaki - doskonała forma spędzania wolnego czasu zimą. Jak się przygotować do spływu?

Sport i fitness

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Agata Zjawińska
Kajaki zimą
Dzień Dobry TVNKajaki zimą

Kajaki zimą to bardzo dobry pomysł, szczególnie w trakcie ferii. O tej porze roku komfort pływania jest znacznie większy, bo niewiele osób decyduje się na tego tym formę spędzania wolnego czasu. Jak robić to bezpiecznie?

Kajaki zimą - jak się przygotować?

Dla wielu pływanie na kajakach zimą to nietypowa forma spędzania wolnego czasu, choć osoby, które uprawiają ten sport o tej porze roku, robią to dość często. Żeby aktywność ta była bezpieczna, trzeba się dobrze przygotować.

- Nasz ubiór możemy dostosować do typowej rekreacji górskiej, trekkingowej, czy na narty. Ważne, żeby to był ubiór, który będzie nas chronił przed wodą. Najlepiej mieć rękawiczki na zmianę i obuwie. Nie ruszamy nogami, więc dobrze, żeby były podwójne skarpetki i jakiś ciepły but - powiedział Kamil Kopyść, mazurskie PTTK.

Warto szczególnie zadbać o ubiór na zmianę. Ważne też, by nie zabierać ze sobą ciepłych, grubych swetrów, które nasiąkną wodą, kiedy wpadniemy do niej.

Sport to zdrowie

Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami? Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Jakim kajakiem pływać w zimę?

Latem i zimą pływamy tymi samymi kajakami, ale w chłodne dni można dołożyć fartuch, czyli płachtę, której zadaniem jest ochrona nóg przed zimnem.

- Niebezpieczeństwo na wodzie przy pływaniu w zimę to jest oblodzenie brzegów, bo w momencie, kiedy kajak by się przewrócił, może nas po prostu wcisnąć pod lód - wytłumaczył Kamil Kopyść.

Wypożyczalnie kajaków powinny dostosowywać trasę spływu do umiejętności uczestników. Ważne, żeby były odpowiednie miejsca do wejścia i zejścia z kajaka. W razie niebezpieczeństwa warto mieć ze sobą telefon schowany do wodoodpornego pokrowca.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości