Kajaki zimą to bardzo dobry pomysł, szczególnie w trakcie ferii. O tej porze roku komfort pływania jest znacznie większy, bo niewiele osób decyduje się na tego tym formę spędzania wolnego czasu. Jak robić to bezpiecznie?
Kajaki zimą - jak się przygotować?
Dla wielu pływanie na kajakach zimą to nietypowa forma spędzania wolnego czasu, choć osoby, które uprawiają ten sport o tej porze roku, robią to dość często. Żeby aktywność ta była bezpieczna, trzeba się dobrze przygotować.
- Nasz ubiór możemy dostosować do typowej rekreacji górskiej, trekkingowej, czy na narty. Ważne, żeby to był ubiór, który będzie nas chronił przed wodą. Najlepiej mieć rękawiczki na zmianę i obuwie. Nie ruszamy nogami, więc dobrze, żeby były podwójne skarpetki i jakiś ciepły but - powiedział Kamil Kopyść, mazurskie PTTK.
Warto szczególnie zadbać o ubiór na zmianę. Ważne też, by nie zabierać ze sobą ciepłych, grubych swetrów, które nasiąkną wodą, kiedy wpadniemy do niej.
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Jakim kajakiem pływać w zimę?
Latem i zimą pływamy tymi samymi kajakami, ale w chłodne dni można dołożyć fartuch, czyli płachtę, której zadaniem jest ochrona nóg przed zimnem.
- Niebezpieczeństwo na wodzie przy pływaniu w zimę to jest oblodzenie brzegów, bo w momencie, kiedy kajak by się przewrócił, może nas po prostu wcisnąć pod lód - wytłumaczył Kamil Kopyść.
Wypożyczalnie kajaków powinny dostosowywać trasę spływu do umiejętności uczestników. Ważne, żeby były odpowiednie miejsca do wejścia i zejścia z kajaka. W razie niebezpieczeństwa warto mieć ze sobą telefon schowany do wodoodpornego pokrowca.
Zobacz także:
- Zusje o trudnej przeszłości i nowym, lepszym życiu. "Mama powiedziała, że umrze, bo tego nie wytrzyma"
- Martyna Wojciechowska o negatywnych skutkach mediów społecznościowych. Fani: "Obyśmy się z tego idealnego życia obudzili jak najszybciej"
- Krystian Pesta dostał zaproszenie na studniówkę od fanki. "Zapewniła, że wszystko jest opłacone"
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN