Ośmiolatek może zostać skazany na śmierć. Za co grozi mu tak surowa kara?

dziecko za kratami
luoman/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Pochodzący z Pakistanu ośmioletni Hindus został oskarżony o bluźnierstwo. Chłopiec miał oddać mocz w niedozwolonym miejscu w szkole muzułmańskiej. Jak podaje "The Guardian" chłopiec jest najmłodszą osobą w historii, która usłyszała takie zarzuty. Grozi mu kara śmierci.

Kara śmierci dla ośmiolatka

Chłopiec został oskarżony o "celowe" oddawanie moczu na dywan w bibliotece medresy, szkoły muzułmańskiej. Według prawa muzułmańskiego za bluźnierstwo grozi nawet kara śmierci.

- On nawet nie ma pojęcia, czym jest bluźnierstwo (...). Nie rozumie, jakiego przestępstwa się dopuścił i czemu spędził tydzień w areszcie - powiedział "Guardianowi" pragnący zachować anonimowość członek rodziny chłopca.

Zarzut bluźnierstwa wobec dziecka zszokował ekspertów prawnych, według których ten przypadek jest bezprecedensowy - podkreślił brytyjski dziennik. Po raz pierwszy tak młoda osoba została oskarżona o tego typu przestępstwo w Pakistanie.

Chłopiec dostał policyjna ochronę

Dziecko przebywa obecnie pod policyjną ochroną na wschodzie kraju. Jego rodzina się ukrywa, a wielu hinduistów mieszkających w konserwatywnym dystrykcie Rahim Yar Khan w prowincji Pendżab opuściło swoje domy od czasu, gdy w zeszłym tygodniu tłumy muzułmanów zaatakowały hinduistyczną świątynię po wypuszczeniu chłopca z aresztu za kaucją. Na miejsce skierowano żołnierzy do pilnowania porządku.

Kara śmierci za bluźnierstwo obowiązuje w Pakistanie od 1986 r., ale dotychczas nie wykonano egzekucji na osobach skazanych za to przestępstwo. Podejrzani o ten czyn są jednak często atakowani, a nawet dochodzi do linczów.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Katowana od urodzenia, 3-letnia Hania nie doczekała pomocy. "Wszyscy zawiedliśmy"

Uwaga! TVN

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości