Oszustwo na zdalny pulpit. Cyberprzestępcy wykorzystują oprogramowanie do zdalnego sterowania komputerem

Laptop
Oszustwo na zdalny pulpit - cyberprzestępcy wykorzystują oprogramowanie do zdalnego sterowania komputerem
Źródło: Yagi Studio/Getty Images
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) ostrzega przed oszustwem "na zdalny pulpit". 66-latka straciła ponad 110 tysięcy złotych oszczędności. W jaki sposób działają oszuści? Na czym polega nowa metoda?

Nowy sposób oszustów - zdalny pulpit

Oszukana 66-latka straciła prawie 190 tysięcy inwestując na fałszywej platformie. Ponad 110 tysięcy straciła poprzez oszustwo "na zdalny pulpit". Jak relacjonuje UKNF, kobieta została ograbiona ze wszystkich oszczędności, a dodatkowo zaciągnięto na nią kredyty na blisko 80 tysięcy złotych.

Według urzędu, najczęściej występującymi oszustwami internetowymi są te związane z inwestowaniem w cyfrowe aktywa. Cyberprzestępcy wykorzystują niewiedzę ludzi na temat inwestowania oraz nowoczesnych technologii. Poprzez media społecznościowe dystrybuują fałszywe reklamy, według których w krótkim czasie możemy uzyskać szybkie zyski. Co gorsza, podszywają się przy tym pod znane osoby bądź instytucje. 

Uwaga na oszustów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów

Oszuści, wykorzystując legalne oprogramowanie, które umożliwia sterować pulpitem zdalnie, kradną pieniądze z kont nieświadomych użytkowników. Ci wierzą, że rejestrują się poprzez specjalny formularz na stronie internetowej, która umożliwi inwestowanie. Cały proceder ma na celu wyłudzenie danych, dzięki którym zyskują dostęp do środków finansowych swoich ofiar. Wspomniana ofiara była pewna, że zakupuje akcje PKN Orlen, jednak trafiła na fałszywą reklamę cyberprzestępców.

UKNF ostrzega przed oszustami

Oszuści wykorzystują wizerunki znanych firm i osób, podszywając się pod nie i oferując możliwość inwestowania i szybkich zysków, przy jednoczesnym braku ryzyka. Oszuści udostępniają reklamy, poprzez które ofiary same trafiają w ich ręce. Nieświadoma osoba najpierw rejestruje się na fałszywej stronie, a następnie kontaktuje się z nią konsultant, który przeprowadza całą akcję. Dowiadujemy się, że pierwszej wpłaty należy dokonać w ciągu 24 godzin na podany przez konsultanta numer konta bankowego w celu nabycia akcji i rozpoczęcia inwestycji.

Następnie konsultant prosi o zainstalowanie aplikacji "Team Viewer" dzięki której zyskuje zdalny dostęp do pulpitu swojej ofiary. W ten sposób może nie tylko podglądać, co dzieje się na komputerze, ale również sterować urządzeniem, np. w celu zalogowania się do banku, kiedy pozna już do niego dane.

Po wyłudzeniu wszystkich informacji oszuści nie tylko mogą "wyczyścić" nasze konta, ale również zaciągać kredyty na nasze dane. Tak też się stało w przypadku 66-latki, która straciła pieniądze. Wykorzystywane przez oszustów oprogramowanie jest w pełni legalne i często wykorzystywane jako wsparcie w zdalnej obsłudze klienta.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: cebrf.knf.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Yagi Studio/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana