Newsy

Plaga owadów nad Bałtykiem. Turystom dokucza oprzędzik szary. Czy jest niebezpieczny?

Newsy

AnemoneProjectors, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Wakacje czy weekend nad Bałtykiem mogą nie przebiegać zgodnie z wymarzonym planem. Pobyt za sprawą inwazji oprzędzika szarego. Natrętny owad nie da się strząsnąć oraz pojawia się również w wodzie. Turyści zastanawiają się, czy insekt jest groźny dla ludzi.

Karwia. Inwazja oprzędzika szarego

Na uciążliwe owady uskarżają się turyści wypoczywający w Karwi, popularnym kurorcie w województwie pomorskim. Według ich relacji owady są wyjątkowo natarczywe, nie dają się strząsnąć oraz pojawiają się również w wodzie.

- To była absolutna plaga. [...] Pierwszy raz coś takiego widziałam. Im się robiło cieplej, tym tych owadów było więcej - powiedziała jedna z turystek. O problemach z plagą owadów informuje lokalne Radio Gdańsk.

Oprzędzik szary nad Bałtykiem

Sprawcą kłopotów turystów jest najprawdopodobniej oprzędzik szary z rodziny ryjkowcowatych. Owad osiąga długość około 1 cm. Jest to gatunek pospolity, który w ostatnich latach rozprzestrzenił się po całej Polsce. Można go spotkać na obrzeżach lasów, polach i zboczach górskich. Jak więc trafił na pomorskie plaże?

Paulina Kozina z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że oprzędzik szary został zdmuchnięty przez wiatr z niedalekich łąk. Ekspertka podkreśliła w rozmowie z Radiem Gdańsk, że owad nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

- Żywią się roślinnością, zgryzają liście. Nas ugryźć raczej nie mogą. Musiałyby się poczuć bardzo zagrożone, choć nie słyszałam, żeby ryjkowiec zaatakował człowieka. Nie przenoszą żadnych chorób - mówi Kozina.

Samice oprzędzika składają jaja na przełomie maja i czerwca. Potrafią złożyć nawet do 60 jaj w ciągu jednego dnia. Rozwój larw trwa od 30 do 55 dni, dlatego w okresie końca wakacji populacja owada się zwiększa.

Komary nad Morzem Bałtyckim

Oprzędzik szary nie jest jedynym owadem, który utrudnia wypoczynek turystom. W nadmorskich miejscowościach dokuczają im także komary. Lipcowe deszcze sprawiły, że nadleciały z Niemiec nad Morze Bałtyckie. Turyści skarżą się na uciążliwe owady i sugerują przeprowadzenie odkomarzania. Samorządy nie zgadzają się na taki krok. Tłumaczą, że na dużą skalę może to negatywnie wpłynąć na ekosystem. Niektórzy radni sugerują nawet, że z komarami należy walczyć na własną rękę.

Wszystko o komarach. Jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami? Zobacz wideo:

Zobacz także:

Pogoda na wrzesień. Czy szybko przyjdzie ochłodzenie?

W Tatrach spadł śnieg. Zobacz nagranie

KaramBBa czyli oryginalne ciastko, które będzie promowało Bielsko-Białą

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

Pozostałe wiadomości