Newsy

Droższe pożyczki od lipca. Koszty mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie

Newsy

Aktualizacja:
Pieniądze, grzywna, koronawirus

Wraz z końcem czerwca przestał obowiązywać przepis, który w czasie trwania pandemii obniżał maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych. Dotyczyło to prowizji i innych opłat dla kredytów konsumpcyjnych. Jak wynika z wyliczeń Expandera, tego rodzaju koszty mogą od lipca wzrosnąć aż trzykrotnie.

Kredyt konsumpcyjny - droższy od lipca

Wyższy limit kosztów pozaodsetkowych, który wszedł w życie 1 lipca 2021 r., obowiązywał już przed pandemią i jest obecnie dokładnie na takim samym poziomie jak wcześniej. Wyliczany jest na podstawie wzoru: (kwota kredytu * 25 proc.) + (kwota kredytu * 30 proc. * okres spłaty w dniach / 365).

Jak szacuje Expander, czyli firma pośrednictwa finansowego, przy pożyczce na 3 000 zł na 23 miesiące maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych wzrośnie z 780 zł do 2 400 zł.

Z podwyżki ucieszą się jednak osoby, których wnioski jeszcze niedawno zostały odrzucane. Warto też dodać, że maksymalne oprocentowanie na razie pozostanie na poziomie 7,2 proc.

Dlaczego niższy limit nie mógł pozostać?

Z powodu wybuchu pandemii, rząd znacząco obniżył wysokość maksymalnych kosztów pozaodsetkowych. W czasie największego wzrostu zakażeń koronawirusem konieczne było zamknięcie lub ograniczenie działalności różnych branż. Przez to wielu Polaków miało poważne problemy finansowe.

Zdaniem Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expander Advisors, niższy limit spełnił swoje zadanie i nie jest już potrzebny, ponieważ sytuacja gospodarcza w kraju wydaje się być stabilna.

– Dzięki szczepieniom, nawet jeśli pojawią się kolejne fale zachorowań, to ograniczenia w działalności gospodarczej zapewne nie będą już tak drastyczne. W takiej sytuacji pozostawienie tak niskiego limitu kosztów na dłużej mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Koszt kredytu przekłada się bowiem na jego dostępność. Zbyt niski limit sprawia, że wiele osób o niezbyt stabilnej sytuacji finansowej nie ma szans uzyskać finansowania w bankach i legalnie działających firmach pożyczkowych - uważa Sadowski.

Zobacz wideo: Jak dziś bezpiecznie wziąć kredyt hipoteczny?

Zobacz także:

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Horoskop dzienny na piątek. Przyspieszymy swoje działania, aby w weekend mieć wolną głowę

Niezwykły poród w Szczecinie - trojaczki jednokosmówkowe, jednojajowe i trójowodniowe. "Takie ciąże są najrzadszą odmianą"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości