Newsy

Prezydent o obowiązku szczepienia przeciw COVID-19: "To przekroczenie granicy"

Newsy

x-newsPrzemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

W Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, poświęcone przygotowaniom do nowego roku szkolnego w kontekście kolejnej fali koronawirusa. Przy okazji, prezydent Andrzej Duda wypowiedział się także w sprawie ewentualnego obowiązku szczepienia przeciw COVID-19.

Prezydent Andrzej Duda o obowiązku szczepienia przeciw COVID-19

Prezydent rozpoczynając posiedzenie Rady Gabinetowej w poniedziałek, 30.08.2021 r., nawiązał do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień, że mogłoby dojść do obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Jak zauważył, rodzice boją się, że dzieci miałyby być obowiązkowo szczepione.

- Chcę panu premierowi i państwu powiedzieć jedno: jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. Uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne, uważam, że jest to kwestia odpowiedzialności ludzi i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam - podkreślił Duda.

- Czy rodzic zdecyduje się wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka, czy rodzic sam zdecyduje się poddać szczepieniu - każdy powinien taką decyzję podjąć osobiście - dodał prezydent.

Zaznaczył jednocześnie, że obowiązkiem ze strony polskiego państwa jest zapewnić każdemu możliwość zaszczepienia. - Musimy mieć taką sytuację, że jest szczepionka dla każdego obywatela. To jest nasz obowiązek jako władz państwowych - stworzyć każdemu tę możliwość zaszczepienia, natomiast nie przymuszać - powiedział Duda.

Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim

Prezydent poinformował, że podczas posiedzenia Rady Gabinetowej chce usłyszeć informację, "jaka jest ogólnie sytuacja" związana z pandemią: ze szczepieniami i z zachorowalnością. Chce też poznać opinie ekspertów, na ile zagraża nam kolejna fala koronawirusa.

- Sytuacja nie wygląda na zatrważającą w tym momencie. Jeżeli liczba stwierdzanych przypadków dziennych waha nam się pomiędzy 150 (...) a 250, bo tak to było w ostatnich dniach, to nie jest zatrważająca liczba zachorowań, zważywszy, że mamy 38 mln obywateli - powiedział.

Według prezydenta należy zachęcać do szczepień i wdrażać różnego rodzaju programy edukacyjne w tej sprawie.

Zobacz wideo: Prezydent: Będę cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości