Newsy

Od nowego roku zapłacimy wyższe mandaty. "To jazda bez trzymanki, zdecydowanie za wysoko"

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022

Od 1 stycznia czekają nas radykalne zmiany w wysokości mandatów oraz nowe zasady naliczania punktów karnych. Zmiany w prawie przewidują dziesięciokrotny wzrost kary za wykroczenie. Policjant będzie miał również prawo naliczyć wyższą liczbę punktów karnych, które będą kasowane dopiero po dwóch latach. Nowe zasady wyjaśnił Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wysokość mandatów w 2022 roku

Tradycyjnie nowy rok zwiastuje podwyżki w przeróżnych cennikach. W nowym roku należy spodziewać się również wyższych mandatów. Od 1 stycznia kierowcy musieli przygotować się na dużo wyższe wydatki. 5 tys. zł wyniesie maksymalna kara, którą będzie mógł jako grzywną mandatową nałożyć policjant ruchu drogowego, obecnie 500 zł. Jeszcze wyższa kara czeka tych, którzy dopuszczą się kilku wykroczeń. W tym przypadku policjant będzie miał prawo nałożyć mandat w wysokości 6 tys. złotych, który zastąpi dotychczasową karę wynoszącą maksymalnie 1 tys. złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, sprawcy będzie groziło aż 30 tys. złotych grzywny (dziś to 5 tys. złotych).

- To jazda bez trzymanki, zdecydowanie za wysoko - zaznacza Marek Konkolewski. - Gdyby to ode mnie zależało, to te mandaty byłyby podwyższane do tysiąca złotych. Po pierwsze taką sumę można byłoby wyegzekwować, kwota działałaby prewencyjnie i byłaby współmierna do zasobności przeciętnego polskiego portfela - podkreśla.

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Egzekwowanie mandatów

Zdaniem Marka Konkolewskiego wyższe mandaty ograniczą ich ściągalność. Obawia się on również, że policja częściej będzie uciekała się do wystawiania mandatów aniżeli do udzielania pouczeń.

Donald Tusk o utracie prawa jazdy
Donald Tusk o utracie prawa jazdy

- Skoro policjanci w obecnym stanie, gdy grozi nam maksymalny mandat w wysokości 500 złotych, boją się pouczać, gdy pracują na wideorejestratorze, to czy taki policjant pouczy potencjalnego sprawcę, któremu grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych - dopytywał Konkolewski. - Obawiam się, że ludzie będą korzystać z prawa odmowy przyjęcia mandatu, sprawa trafi do sądu i te sądy będą zawalone - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości