Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie LEX TVN. "Zamykam ten temat"

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy
Źródło: x-news
Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie nowelizacji ustawy LEX TVN. Prezydent zorganizował konferencję prasową, podczas której przekazał opinii publicznej, co postanowił.

LEX TVN - atak na wolne media

17 grudnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy, określaną mianem LEX TVN. 20 grudnia trafiła na biurko prezydenta. Andrzej Duda miał trzy możliwości - podpisać ją, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Wielu dziennikarzy i publicystów mówiło w mediach, że tuż przed świętami doszło w Sejmie do bezprecedensowego zamachu na wolne media. Działanie to było wymierzone przede wszystkim w TVN Grupa Discovery - największą niezależną telewizję w Polsce, a także największą amerykańską inwestycję w naszym kraju.

W poniedziałek 27 grudnia o godz. 12 prezydent Andrzej Duda zorganizował konferencję prasową, podczas której ogłosił swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy LEX TVN.

Lex TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lex TVN uderza w wolne media
Lex TVN uderza w wolne media
Demonstracja przeciw LEX TVN w Warszawie
Demonstracja przeciw LEX TVN w Warszawie
Gosia Ohme i Filip Chajzer dziękują za wsparcie
Gosia Ohme i Filip Chajzer dziękują za wsparcie
Dorota Segda apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy
Dorota Segda apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy
Katarzyna Ankudowicz o Lex TVN
Katarzyna Ankudowicz o Lex TVN
Sonda w Krakowie: "Czym są wolne media?"
Sonda w Krakowie: "Czym są wolne media?"
Andrzej Grabowski o LEX TVN
Andrzej Grabowski o LEX TVN
Margaret o LEX TVN
Margaret o LEX TVN
Senat odrzucił "lex anty-TVN". "Kto zechce bronić tej ustawy, zostanie jak Himilsbach z angielskim"
Senat odrzucił "lex anty-TVN". "Kto zechce bronić tej ustawy, zostanie jak Himilsbach z angielskim"
PiS przepchnął przez sejm "lex TVN"
PiS przepchnął przez sejm "lex TVN"

Prezydent Andrzej Duda o LEX TVN

Andrzej Duda na początku przemówienia przyznał, że Święta Bożego Narodzenia były dla niego nie tylko czasem rodzinnych spotkań, ale również czasem refleksji nad ważnymi sprawami państwowymi, które spędzały mu sen z powiek. Jedną z nich była kwestia nowelizacji ustawy LEX TVN.

- Jednym z argumentów, które były przeze mnie rozważane w trakcie analizy, była kwestia umowy międzynarodowej zawartej przez Polskę w 1990 roku. To traktat pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych. [...] Rozważałem kwestię ochrony prawa własności, kwestię ochrony swobody działalności gospodarczej, kwestię ochrony interesów i kwestię tejże polsko-amerykańskiej umowy. [...] Jeżeli zawarliśmy umowę, trzeba ją dotrzymać. Jeśli my tego nie będziemy robić, to inni też nie będą ich dotrzymywali. My jesteśmy honorowym państwem. Jak się umawiamy, to tego przestrzegamy - mówił Prezydent RP.

Ostatecznie Andrzej Duda postanowił zawetować nowelizację. - Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją. Tym samym zamykam ten temat, oddaję to Sejmowi z powrotem do rozpatrzenia - podkreślił prezydent.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości