Liczba dni wolnych w 2022 roku
Święta państwowe i kościelne, a także długie weekendy to coś, na co z niecierpliwością czekają pracownicy. Ile zatem będzie dni wolnych w 2022 roku? Czy będzie ich więcej niż w bieżącym?
- No niestety, rok 2022 zapowiada się dość pracowicie. Przepracujemy łącznie 251 dni, czyli 2008 godzin i za dużo okazji do dłuższego wypoczywania nie będzie. W poprzednich latach zdarzały się duże lepsze ułożenia kalendarza. Patrząc, chociażby na styczeń: 1 stycznia wypada w sobotę. Za ten dzień pracodawca wyznacza inny dzień wolny od pracy. Wielu pracodawców zrobiło to 7 stycznia, czyli w piątek. Dzięki temu będziemy mogli odpocząć od 6 stycznia - Trzech Króli do 9 stycznia. Każde święto wypadające w sobotę powoduje, że w takim rozkładzie czasu pracy od poniedziałku do piątku, po 8 godzin, zyskujemy dzień wolny od pracy - powiedziała Monika Smulewicz.
Wielkanoc w 2022 roku wypada 17 kwietnia. Poniedziałek 18 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy.
- Jeśli weźmiemy 4 dni urlopu, to będziemy mogli odpoczywać nawet 9 dni, od 16 do 24 kwietnia - podpowiedziała ekspertka.
Pogodni TVN
Majówka i Boże Ciało - kiedy wypadają w 2022 roku?
Majówka w nadchodzącym roku również nie najlepiej się układa. 1 maja wypada w niedzielę.
- Z tego tytułu troszkę jesteśmy w maju stratni o jeden świąteczny dzień, dlatego że święto, które wypada w niedzielę, nie powoduje dodatkowego dnia wolnego w naszym rozkładzie czasu pracy - wskazała Smulewicz.
Z kolei 16 czerwca (czwartek) będziemy obchodzić Boże Ciało. Biorąc 3 dni wolnego od 13 do 15 czerwca, a do tego dzień wolny 17 czerwca, to łącznie możemy mieć aż 9 dni wolnego - wliczając w to dwa weekendy - 11-12 oraz 18-19 czerwca.
15 sierpnia (poniedziałek) obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dzięki temu weekend przedłuży nam się o jeden dzień.
11 listopada, czyli Święto Niepodległości, w 2022 roku wypadnie w piątek. To ustawowo dzień wolny od pracy, zatem znów będzie można dłużej wypocząć.
Zaległy urlop - do kiedy można go wykorzystać?
Ile mamy czasu na odebranie zaległego urlopu? Warto zapisać tę datę w kalendarzu.
- Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w roku, kiedy nabył do niego prawo. Urlop za 2021 rok powinniśmy odebrać w 2021. Jeśli nie jest to możliwe, to ten urlop przechodzi na rok następny jako urlop zaległy i powinniśmy go wykorzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego - wyjaśniła Monika Smulewicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Jak wrócić do formy po świętach? Eksperci podpowiadają. "To pozwoli nam poczuć się lżej"
- Śmierć na COVID-19 bez pożegnania. „Rzeczy mamy wyniesiono na chodnik w worku na śmieci”
- Magda Gessler podzieliła się z fanami pocztówką ze świątecznej podróży. "Raj... nareszcie"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN