Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop? Jest wyznaczony konkretny termin

Kiedy wziąć urlop w 2022?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wielkimi krokami zbliża się nowy rok, więc wiele osób zacznie planować już krótkie wyjazdy i dłuższe wakacje. Kiedy najbardziej opłaca się wziąć wolne w 2022 roku? Do którego miesiąca można wykorzystać zaległy urlop? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Monika Smulewicz, ekspertka do spraw kadr i płac.

Liczba dni wolnych w 2022 roku

Święta państwowe i kościelne, a także długie weekendy to coś, na co z niecierpliwością czekają pracownicy. Ile zatem będzie dni wolnych w 2022 roku? Czy będzie ich więcej niż w bieżącym?

- No niestety, rok 2022 zapowiada się dość pracowicie. Przepracujemy łącznie 251 dni, czyli 2008 godzin i za dużo okazji do dłuższego wypoczywania nie będzie. W poprzednich latach zdarzały się duże lepsze ułożenia kalendarza. Patrząc, chociażby na styczeń: 1 stycznia wypada w sobotę. Za ten dzień pracodawca wyznacza inny dzień wolny od pracy. Wielu pracodawców zrobiło to 7 stycznia, czyli w piątek. Dzięki temu będziemy mogli odpocząć od 6 stycznia - Trzech Króli do 9 stycznia. Każde święto wypadające w sobotę powoduje, że w takim rozkładzie czasu pracy od poniedziałku do piątku, po 8 godzin, zyskujemy dzień wolny od pracy - powiedziała Monika Smulewicz.

Wielkanoc w 2022 roku wypada 17 kwietnia. Poniedziałek 18 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy.

- Jeśli weźmiemy 4 dni urlopu, to będziemy mogli odpoczywać nawet 9 dni, od 16 do 24 kwietnia - podpowiedziała ekspertka.

Pogodni TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN
Pogodni TVN

Majówka i Boże Ciało - kiedy wypadają w 2022 roku?

Majówka w nadchodzącym roku również nie najlepiej się układa. 1 maja wypada w niedzielę.

- Z tego tytułu troszkę jesteśmy w maju stratni o jeden świąteczny dzień, dlatego że święto, które wypada w niedzielę, nie powoduje dodatkowego dnia wolnego w naszym rozkładzie czasu pracy - wskazała Smulewicz.

Z kolei 16 czerwca (czwartek) będziemy obchodzić Boże Ciało. Biorąc 3 dni wolnego od 13 do 15 czerwca, a do tego dzień wolny 17 czerwca, to łącznie możemy mieć aż 9 dni wolnego - wliczając w to dwa weekendy - 11-12 oraz 18-19 czerwca.

15 sierpnia (poniedziałek) obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dzięki temu weekend przedłuży nam się o jeden dzień.

11 listopada, czyli Święto Niepodległości, w 2022 roku wypadnie w piątek. To ustawowo dzień wolny od pracy, zatem znów będzie można dłużej wypocząć.

Zaległy urlop - do kiedy można go wykorzystać?

Ile mamy czasu na odebranie zaległego urlopu? Warto zapisać tę datę w kalendarzu.

- Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w roku, kiedy nabył do niego prawo. Urlop za 2021 rok powinniśmy odebrać w 2021. Jeśli nie jest to możliwe, to ten urlop przechodzi na rok następny jako urlop zaległy i powinniśmy go wykorzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego - wyjaśniła Monika Smulewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości