Newsy

Dzień Nauki Polskiej. Nowe święto państwowe będziemy obchodzić 19 lutego

Newsy

Aktualizacja:
prezydent Andrzej Duda

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe. Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Czy 19 lutego będzie dniem wolnym od pracy?

Dzień Nauki Polskiej

Nowe święto co roku będziemy obchodzić 19 lutego , w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Jak podano w uzasadnieniu ustawy, Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem uznania dla dokonań rodzimych twórców w ponad 1000-letniej historii Polski. Ma też stanowić inspirację dla młodzieży do pójścia w ślady wybitnych naukowców.

Czy Dzień Nauki Polskiej będzie wolny od pracy?

Dzień Nauki Polskiej, mimo że uznany za święto państwowe, nie będzie dniem wolnym od pracy. Tyko trzy święta narodowe mają w naszym kraju taki status: Święto Pracy – 1 maja, Święto Narodowe Trzeciego Maja i Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada.

Upamiętnienie wybitnych polskich naukowców

Przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego, także w trudnych dla Polski czasach. Wśród najwybitniejszych naukowców ustawodawcy wymieniają między innymi Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza czy Marię Skłodowską-Curie. Ich odkrycia wywierały wpływ na dzieje całej ludzkości.

Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna – a tym samym poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych

- czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości