Przed nami grudniowa noc "spadających gwiazd". To będzie najlepiej widoczny pokaz tego roku

Przed nami grudniowa noc spadających gwiazd. Kiedy warto patrzeć w niebo?
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN
Czy Perseidy to faktycznie spadające gwiazdy? Dr Rożek wyjaśnia
Czy Perseidy to faktycznie spadające gwiazdy? Dr Rożek wyjaśnia
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Przed nami jedna z ostatnich nocy spadających gwiazd. Na niebie będzie można podziwiać deszcz meteorów pochodzących z roju Geminidów. Kiedy, jak i gdzie oglądać to zjawisko?

Noc spadających gwiazd w grudniu

Grudniowa noc spadających gwiazd już za chwilę. Podczas tego spektaklu będzie można podziwiać 120 meteorów na godzinę. Rój Geminidów widoczny jest od 4 do 17 grudnia, jednak jego maksimum wypada w noc z 13 na 14 grudnia. Jak podaje TVN Meteo, według specjalistów może być to "najlepiej widoczny pokaz "spadających gwiazd" tego roku".

W ciągu godziny będzie można zobaczyć do 120 meteorów, a szczyt widowiska nastąpi około godziny 2 w nocy. Jeśli chcemy podziwiać to zjawisko, warto udać się za miasto, gdzie będzie małe zanieczyszczenie światłem. Najlepiej wybrać płaską przestrzeń, aby nic nie zasłaniało nocnego nieba. Ważne jest też, aby w nocy było w miarę bezchmurnie. W tym tygodniu obserwacje mogą być szczególnie udane, ponieważ księżyc zbliża się do nowiu, a to oznacza, że nie będzie bardzo utrudniał obserwacji swoim światłem.

Rój Geminidów w grudniu

Rój Geminidów po raz pierwszy zaobserwowano już w 1830 roku. Ogólnie deszcze meteorów są jednymi z najchętniej obserwowanych zjawisk astronomicznych. Nic dziwnego - wyglądają zjawiskowo, a przy tym, kto nie zna przesądu o spełniającym się życzeniu, kiedy spada gwiazda.

Geminidy "odkrył" belgijski astronom Adolphe Quetelet. W 1830 roku zaobserwował on 40 bardzo jasnych meteorów, tzw. bolidów, które wylatywały z niewielkiego obszaru tego roju. Radiant Geminidów, a więc miejsce, z którego wydają się wyłaniać meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości