Nie żyje Alice Munro. Była laureatką Nagrody Nobla oraz Bookera

Alice Munro nie żyje
Źródło: Dzień Dobry TVN
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

Alice Munro - kanadyjska pisarka i laureatka literackiej Nagrody Nobla - nie żyje. Informację o śmierci artystki podała gazeta "The Globe and Mail". Pisarka odeszła w wieku 92 lat.

Nie żyje Alice Munro

O śmierci Alice Munro we wtorek, 14 maja, poinformowała gazeta "The Globe and Mail", powołując się na członków rodziny. Artystka od wielu lat zmagała się demencją. Odeszła w wieku 92 lat.

Pisarka urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham w prowincji Ontario w Kanadzie. W 1951 roku wyszła za mąż za Jamesa Munro. Małżeństwo doczekało się czterech córek, niestety jedna z nich zmarła niedługo po przyjściu na świat. W 1972 roku pisarka rozstała się z mężem i związała się z geografem Geraldem Fremlingiem.

Artystka​​ przeszła operację bajpasów serca i była leczona onkologicznie.

Alice Munro - twórczość

Munro pisała głównie opowiadania. Polscy czytelnicy mogą znać takie dzieła pisarki jak "Taniec szczęśliwych cieni", "Dziewczęta i kobiety", "Coś, o czym chciałabym ci powiedzieć", "Za kogo ty się uważasz?", "Księżyce Jowisza", "Odcienie miłości", "Przyjaciółka z młodości", "Jawne tajemnice", "Miłość dobrej kobiety", "Kocha, lubi, szanuje...", "Uciekinierka", "Widok z Castle Rock", "Zbyt wiele szczęścia", "Drogie życie".

Pisarka została wyróżniona Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości literackiej. Natomiast w 2013 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Akademia nazwała ją "mistrzynią współczesnego opowiadania". "W jej tekstach często pojawiają się przedstawienia codziennych, ale decydujących wydarzeń, swego rodzaju epifanie, które rzucają światło na otaczającą historię".

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości