Nie żyje wnuk Henryka Sienkiewicza. Mężczyzna miał 89 lat

świeca
Nie żyje Juliusz Sienkiewicz
Źródło: nevarpp/Getty Images
Juliusz Sienkiewicz był wykształconym etnografem związanym z Muzeum w Koszalinie, które poinformowało o jego śmierci. Wnuk polskiego noblisty był wieloletnim dyrektorem placówki, aż do czasu przejścia na emeryturę. Zmarł w wieku 89 lat.

Nie żyje wnuk Henryka Sienkiewicza

Potomek rozsławionego dziadka, laureata Literackiej Nagrody Nobla odszedł z tego świata. Uczynnego pracownika wspomina Muzeum w Koszalinie, z którym był związany – pracował w nim wiele lat.

Zapamiętamy Go jako człowieka z ogromnym dystansem do siebie i do słynnego nazwiska, towarzyskiego, obdarzonego dużym poczuciem humoru; jako uroczego gawędziarza i kochającego swoją pracę muzealnika
 – napisało Muzeum w Koszalinie.
Czy „Boginie” pokonają bestsellerową „Pacjentkę”?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Juliusz Sienkiewicz o swoim dziadku

Wnuk Sienkiewicza urodził się 15 kwietnia 1932 roku w Oblęgorku. Studiował etnografię, a także pracował w muzeum poświęconym jego dziadkowi w rodzinnym mieście. Dopiero w 1968 roku został zatrudniony jako etnograf w Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Koszalinie, natomiast siedem lat później, w 1975 rok podjął pracę w Muzeum w Koszalinie, gdzie zaczynał jako kierownik Działu Etnografii. Po 15 latach uczynnej pracy został dyrektorem placówki. Stanowisko to utrzymał do czasu przejścia na emeryturę, czyli do 1997 roku. 

Był wnukiem słynnego pisarza Henryka Sienkiewicza, jednak – jak wspominał – to dziedzictwo ciążyło mu tylko w latach szkolnych, podczas omawiania lektur. W dorosłym życiu nie tylko docenił twórczość dziadka-noblisty, ale stał się piewcą historii swojego rodu, którą w barwny sposób przedstawiał podczas licznych spotkań z młodszymi i starszymi czytelnikami "Trylogii" 
– wspomina koszalińskie Muzeum.

Zobacz także:

Autor: Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: nevarpp/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana