Port Said polskim czytelnikom kojarzyć się może przede wszystkim z lekturą "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Akcja tej szkolnej lektury rozgrywa się częściowo właśnie w Port Said i jest ściśle związana z historią tego kurortu. Port Said powstało bowiem w 1859 roku wraz z rozpoczęciem budowy kanału Sueskiego, do której w bezpośredni sposób nawiązuje w swojej powieści Henryk Sienkiewicz.
Juliusz Sienkiewicz był wykształconym etnografem związanym z Muzeum w Koszalinie, które poinformowało o jego śmierci. Wnuk polskiego noblisty był wieloletnim dyrektorem placówki, aż do czasu przejścia na emeryturę. Zmarł w wieku 89 lat.
Czy Blanka Lipińska rzeczywiście króluje wśród polskich autorów? Najnowsza badania Biblioteki Narodowej zdradzają, kogo czytają Polacy. Wiadomo też, kto częściej sięga po książkę. Panie czy może jednak panowie?
Czy dzieci nie rozumieją co Sienkiewicz napisał w "Ogniem i mieczem"? A co z "Panem Tadeuszem"? Czy w kanonie lektur szkolnych powinny zostać teksty, które są naszym dziedzictwem narodowym? A może lepiej sięgnąć po współczesne tytuły, które uczniowie będą chętnie czytali? W Dzień Dobry TVN głos w sprawie zabrali: Małgorzata Halber, Marcin Meller i Natalia Fiedorczuk-Cieślak.
W listopadzie od śmierci Henryka Sienkiewicza minie równo 100 lat. Większość potomków pisarza wciąż mieszka w Polsce i pielęgnuje o nim pamięć. W jaki sposób? Dlaczego nikt z rodziny nie zdecydował się kontynuować twórczości pisarskiej? Czy wnukowie i prawnukowie znają wszystkie wiekopomne dzieła Sienkiewicza i co o nich sądzą? I czy nazwisko bywało dla nich niekiedy brzemieniem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Dziewanowską, prawnuczkę Henryka Sienkiewicza, która zdradziła, co znaczy tajemnicze określenie "WD".
Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Wisława Szymborska, Henryk Sienkiewicz - najważniejszą literacką nagrodę Nagrodę Nobla dostali tego samego dnia - 10 grudnia. Przypadek? To sprawdził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. W Sztokholmie spotkał się z Michałem Rusinkiem, sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej.