Cyberprzestępcy znowu atakują. Tym razem rozsyłają wiadomości-email ze szkodliwym oprogramowaniem do klientów Banku Pekao. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed nową kampanią oszustów. Przestępcy podszywają się także pod Pocztę Polską. Na co uważać?
Oszuści rozsyłają maila do klientów banku Pekao
NASK poinformował, że obserwuje kampanię dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Rozsyłane jest w wiadomościach e-mail, w których oszuści wykorzystują wizerunek banku Pekao S.A. Treść maila oraz wykorzystanie znaków graficznych banku ma na celu zwiększenie wiarygodności. Załączany jest do nich plik w formacie ".tgz", który zawiera tzw. plik wykonywalny. Po jego uruchomieniu następuje zainfekowanie komputera.
- Wiadomość informuje o otrzymaniu przelewu, zaś szczegóły dotyczące transakcji rzekomo znajdują się w załączniku, do otwarcia którego zachęcany jest odbiorca - informuje NASK.
Niebezpieczne oprogramowania mogą być nie tylko wirusami, ale również aplikacjami śledzącymi. W takich sytuacjach przestępcy śledzą działania wykonywane na komputerze przez ich ofiarę. Są w stanie podejrzeć także wrażliwe informacje, jak dane do logowania do kont i inne.
Niebezpieczne oprogramowanie w wiadomościach podszywających się pod Pocztę Polską
Podobna akcja cyberprzestępców dotyczy również podszywania się pod Pocztę Polską. Atak zaczyna się wiadomością SMS, z której dowiadujemy się o problemie z dostarczeniem paczki. Rozwiązaniem ma być wejście w przesłany link, który kieruje do fałszywej strony imitującej witrynę Poczty Polskiej. Poprzez stronę oszuści wyłudzają informacje na temat danych do logowania do bankowości internetowej. W ten sposób są w stanie zalogować się na konto ofiary i mają dostęp do wszystkich środków. Nie jest to pierwsza taka próba wyłudzania informacji na temat bankowości elektronicznej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Lista niebezpiecznych aplikacji w Google Play. Sprawdź, czy którąś masz i usuń
- Oszuści stworzyli kolejną fałszywą stronę banku. Na co uważać?
- Oszuści na portalach randkowych - jak ich rozpoznać? "Myślałam, że tylko śmierć mi pomoże"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Prapass Pulsub/Getty Images