Wyniki badania CBOS dot. planowania potomstwa wśród kobiet
CBOS opublikował wyniki badań przeprowadzonych w drugiej połowie 2022 roku. 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie. 68% ankietowanych nie ma jednak takich planów. Kiedy w 2017 roku przeprowadzano analogiczne badanie, 41% kobiet w tym wieku planowało powiększenie rodziny. Zmniejszył się także odsetek deklarujących chęć posiadania dziecka w perspektywie 3-4 lat. W 2017 roku wynosił on 25%, w badaniu z 2022 roku jest to 17%.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Według aktualnych danych CBOS także średnia wieku przesunęła się o mniej więcej 1-2 lata. Kobiety planujące pierwsze dziecko w nieodległej przyszłości mają średnio 30 lat, tak samo w przypadku drugiego dziecka, a trzecie i kolejne - 33 lata.
Plany prokreacyjne zależą nie tylko od wieku, ale również od liczby posiadanych dzieci. 58% bezdzietnych kobiet zadeklarowało zamiar powiększenia rodziny. Z kolei 33% kobiet, które posiadają już jedno dziecko, planują kolejne. Najrzadziej na powiększanie rodziny decydują się kobiety z dwójką i większą liczbą dzieci.
Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasieZauważa CBOS w analizie badania
Kobiety rzadziej decydują się na posiadanie potomstwa
Według danych CBOS w stosunku do 2017 roku wyraźnie wzrósł odsetek kobiet bezdzietnych w wieku 18-45 lat. W 2017 roku wynosił on 22%, w 2022 już 42%.
- Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 r. w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35–39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40–45 lat - podał CBOS w analizie wyników badań.
Kiedy kobiety chętniej decydują się na dziecko? Wyniki badań CBOS
Jak podano w analizie badania CBOS, zamiar posiadania dzieci, niezależnie czy w długiej, czy w krótkiej perspektywie, deklarowały kobiety bezdzietne poniżej 30. roku życia. Ta grupa stanowiła 67% respondentek. Także do 35. roku życia, posiadające jedno dziecko matki deklarowały chęć powiększenia rodziny (64%). Krótko terminowe plany miały kobiety do 35. roku życia, które miały jedno dziecko (47%) oraz bezdzietne mające co najmniej 30 lat (32%).
Z badania wynika także, że kobiety mieszkające w największych miastach, z wyższym wykształceniem i dochodem na osobę wynoszącym co najmniej 2000 zł częściej planują potomstwo w nieodległej perspektywie. Duże znaczenie ma także wsparcie, jakiego może oczekiwać przyszła matka.
- Okazało się – podobnie jak pięć lat wcześniej – że kobiety, które mogłyby spodziewać się wsparcia ze strony najbliższego otoczenia w codziennej opiece nad dziećmi, częściej deklarują zamiar posiadania potomstwa zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie - podano w analizie CBOS. - Jak wynika z analiz, kobiety będące w związkach, które otrzymałyby pomoc w opiece nad dzieckiem z co najmniej trzech źródeł, znacznie częściej deklarują plany prokreacyjne zarówno w krótkim, jak i długim okresie - dodano.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Maffashion szczerze o kolejnej ciąży. "Inaczej sobie wyobrażałam błogosławiony stan"
- Strach przed ciążą – jak go opanować?
- Pierwsza ciąża po 40. – przygotowanie do zajścia w ciążę w późnym wieku
Autor: Teofila Siewko
Źródło: bankier.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jordi Mora igual/Getty Images