Newsy

Wyjątkowo rzadkie i niebezpieczne zjawisko atmosferyczne w Polsce. Czym jest mezocyklon?

Newsy

john finney photography/Getty Images

Burze, które przechodzą przez Polskę niosą za sobą coraz większe zniszczenia. Wyładowania atmosferyczne to zarówno niezwykle widowiskowe, jak i bardzo niebezpieczne zjawiska. Nad Ostrowem Wielkopolskim pojawił się mezocyklon. Co to takiego?

Mezocyklon nad Ostrowem Wielkopolskim

W środę (14 lipca) wiele burz, które występowały w Polsce, miały rzadki charakter wyjątkowo niebezpiecznych superkomórek z wbudowanym mezocyklonem, czyli rotacją w chmurze burzowej.

Z takimi superkomórkami burzowymi związane są inne zjawiska pogodowe, tj. grad czy nawet trąby powietrzne.

W związku z tym, w Ostrowie uruchomiono syreny, a z głośników nadawane były ostrzeżenia. Takie działania nie są często stosowane, ale na celu mają uratowanie życia i mienia ludzkiego.

Czym jest mezocyklon?

Mezocyklon to tzw. serce burzy, czyli wirujący prąd, występujący w superkomórkach, a więc w szczególnych typach komórki burzowej. Mogą one istnieć przez wiele godzin i przejść w tym czasie kilkaset kilometrów.

Jak czytamy na stronie lowcyburz.pl, mezocyklon sprawia, że superkomórka może wypiętrzyć się wyżej i gwałtowniej, niż zwykła komórka burzowa. Burzę superkomórkową należy traktować tak, jak bardzo mały układ niskiego ciśnienia. Jego wielkość nie przekracza 40-60 km, a centrum niżu jest zlokalizowane w mezocyklonie.

W odpowiednich warunkach mezocyklony mogą rozwinąć się w tornado. Staje się tak wtedy, gdy wir jest wyjątkowo mocny, a powietrze w dolnej części troposfery charakteryzuje się odpowiednio dużą wilgotnością.

Zobacz wideo: Na Śląsku ewakuowano pięć obozów harcerskich z powodu nawałnic. Kilka osób wymagało pomocy medycznej

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości