Newsy

Matura: egzamin z języka polskiego i matematyki z 1920 roku. Sprawdź, czy potrafisz rozwiązać te zadania

Newsy

Tim Macpherson/Getty Images

Matura zbliża się wielkimi krokami. Już w przyszłym tygodniu abiturienci zasiądą do egzaminu dojrzałości, który podsumuje ich dotychczasowe osiągnięcia edukacyjne. Tymczasem na serwisie Wykop.pl opublikowany został arkusz maturalny z matematyki pochodzący z 1920 roku. Z jakimi zadaniami wówczas musieli zmierzyć się maturzyści?

Matura z matematyki z 1920 roku: kula, ciąg geometryczny i równania

Internauci, którzy zetknęli się z arkuszem, nie kryli swojego entuzjazmu. Głosy co do poziomu trudności egzaminu były co prawda podzielone, jednak wszyscy zgodnie zabrali się za rozwiązywanie zadań. Wielu użytkowników portalu twierdziło, że zadania są na tyle proste, że obliczenia można wykonać w pamięci.

- Przecież to nie są jakieś trudne zadania. Ba, do poziomu aktualnej matury rozszerzonej nawet nie podchodzą. Pierwsze trzy można zrobić w pamięci lub na skrawku papieru, a do trzeciego by się przydała jakaś linijka, żeby w układzie współrzędnych rysunek zrobić - czytamy w komentarzach.

Czy rzeczywiście? Sprawdź, czy też z taką łatwością sobie z nimi poradzisz (pisownia oryginalna):

  1. 1Żelazna kula wydrążona o ciężarze 30 kg zanurza się w wodzie do połowy; obliczyć grubość ściany kuli, przyjmując ciężar właściwy żelaza s=7,7
  2. 2Suma sześciu pierwszych wyrazów postępu geometrycznego jest 189, a suma następnych sześciu 12096. Jaki to postęp?
  3. 3Rozwiązać równania: 5sin x + 3 sin y = 4 3(5sin x) - 2(3sin y)=5
  4. 4Przez punkty: A {x=0, y=0; B {x=4, y=0; C {x=2, y=1 przeprowadzić koło (napisać jego równanie), a następnie obliczyć kąt, jaki tworzą ze sobą styczne poprowadzone w punktach A i B.

Matura z języka polskiego z 1920 roku

Nie czujesz się swobodnie w obliczeniach i przedmiotach ścisłych? Nic straconego. "Sprawozdanie Dyrekcji Państwowego Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: za 1-sze dziesięciolecie zakładu w niepodległej i wolnej ojczyźnie: 1919-1929", z którego pochodzą zadania z matematyki zawiera także tematy wypracowań z języka polskiego, z którymi musieli zmierzyć się abiturienci. Mogli wybierać spośród trzech propozycji:

  • Mój ulubiony utwór literacki
  • "Kto garstki ziemi znosi, góry się doczeka"
  • Wspomnienia z miejsca rodzinnego.

Zobacz wideo: Jak wyglądają przygotowania do matury w dobie pandemii?

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Pozostałe wiadomości