Newsy

Długa majówka 2022 - może trwać nawet 9 dni. Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
WP
Walizka na wakacje

Majówka to często najdłuższy weekend w roku. W 2022 łącznie może wynieść aż 9 dni. Co zrobić, aby mieć tak długie wolne w maju? Kiedy wziąć urlop? W które dni majówki nie musimy pracować? Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny?

Jak wziąć urlop na majówkę 2022?

1 maja wypada w tym roku w niedzielę. Oznacza to, że osoby pracujące od poniedziałku do piątku, urlop zaczną już 30 kwietnia. 3 maja wypada zatem we wtorek. Część firm może w tym czasie udzielić urlopu pracownikom 2 maja - w poniedziałek. Urlop może być potrącony z dni przysługujących pracownikom lub przyznany jako dodatkowy dzień wolny.

Jednak zdecydowana część osób będzie musiała wziąć w tym dniu urlop. Czy warto? Dzięki jednemu dniu wydłużymy swój weekend do 4 dni.

Ku pokrzepieniu serc

Ku pokrzepieniu serc
Ku pokrzepieniu sercArchiwum prywatne
wideo 2/12

Jeśli jednak mamy ochotę na dłuższe wolne, to dzięki wzięciu urlopu 2, 4, 5 i 6 maja, czyli 4 dni, można skorzystać aż z 9-dniowego weekendu. Aktualne prognozy pogody wskazują na to, że majówka w tym roku może być wyjątkowo ciepła, w związku z czym może być to dobry moment na wzięcie dodatkowego wolnego.

Czy za 1 maja przysługuje dzień wolny w 2022 roku?

1 maja to w 2022 niedziela. W tym dniu przypada święto ustawowo wolne od pracy. Kiedy taki dzień przypada w dni robocze lub sobotę pracodawcy mają obowiązek oddania dnia wolnego osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Jednak w sytuacji, kiedy dzień ten przypada w niedzielę, która jest dniem wolnym od pracy, nie ma konieczności "oddawania" dnia wolnego. Oznacza to, że za ten dzień nie dostaniemy dodatkowego urlopu w 2022 roku. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: WP

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości