Newsy

Koncerty wracają 4 czerwca. Jakie są limity widowni?

Newsy

gettyimages.com/ jjwithers

Koncerty będą mogły się odbywać na świeżym powietrzu od 4 czerwca. Uczestniczyć w nim będzie mogło do 250 osób, z zachowaniem 1,5 m odległości. Do tego limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Koncerty w pomieszczeniach będą mogły być organizowane pod warunkiem udostępnienia widzom co drugiego miejsca. Tak wynika z opublikowanego w dzienniku Ustaw rozporządzenia.

Koncerty od 4 czerwca

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 4 czerwca 2021 r. na otwartym powietrzu będzie można prowadzić działalność twórczą związaną z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętą w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0). Tym samym usunięto dotychczas obowiązujący zapis, który wykluczał z odmrożenia działalność grup cyrkowych i zespołów muzycznych.

Koncerty i widowiska cyrkowe w plenerze będą mogły być organizowane pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni - z tym, że nie więcej niż połowy miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób. Uczestnicy wydarzenia będą musieli mieć zakryte usta i nos, ponadto nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

Do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

Koncerty w reżimie sanitarnym od 4 czerwca

Ze znowelizowanego rozporządzenia wynika, że koncerty i widowiska cyrkowe będą mogły być organizowane także w pomieszczeniach pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż połowy miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami oraz zapewnienia, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 jego powierzchni. Uczestnicy wydarzenia będą musieli mieć zakryte usta i nos, ponadto nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

O odmrożenie koncertów apelowali artyści, branża muzyczna, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W piśmie do ministra zdrowia Rzecznik MŚP zwrócił uwagę, że zakaz koncertów jest niezrozumiały, skoro od 22 maja można oglądać spektakle teatralne.

Spotkania w bibliotekach od 4 czerwca

W rozporządzeniu zapisano też możliwość organizowania przez biblioteki spotkań i wydarzeń z udziałem nie więcej niż 15 osób , przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami. W tym przypadku uczestnicy również muszą mieć zakryte usta i nos, nie mogą spożywać napojów lub posiłków.

Luzowanie obostrzeń od 4 czerwca - rozporządzenie

Rozporządzenie wchodzi w życie w środę 26 maja. Obowiązuje do 5 czerwca.

Selena Gomez, Marshmello i Khalid wystąpią podczas finału Ligi Mistrzów. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Zespół Perfect po 40. latach schodzi ze sceny. Muzycy wydali oświadczenie "Wszystko musi mieć jednak swój koniec"

Ewa Farna w pierwszym singlu po długiej przerwie. Artystka pokazała ciało po ciąży. "Blizny jak stary film"

"One Night Squad" u Kuby Wojewódzkiego. Dziennikarz porównał jedną z uczestniczek do pierwszej Wodzianki. "Miałem z nią romans"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości