Nie żyje Louise Glück. Laureatka literackiej Nagrody Nobla miała 80 lat. "Jej dzieło jest nieśmiertelne"

Nie żyje Louise Glück
Źródło: Dzień Dobry TVN
Literacka Nagroda Nobla 2022
Literacka Nagroda Nobla 2022
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Informację o śmierci Louise Glück podały amerykańskie media. Poetka i eseistka zmarła w wieku 80 lat. Była laureatką takich prestiżowych wyróżnień jak: Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, Nagroda Pulitzera w dziedzinie poezji czy poetycka Nagroda Bollingena. Twórczyni spełniała się także w roli wykładowczyni na Uniwersytecie Yale.

Louise Glück nie żyje

Jak przekazuje tvn24.pl, w piątek, 13 października w Cambridge zmarła Louise Glück - ceniona poetka i eseistka, która w swojej karierze artystycznej zdobyła najbardziej prestiżowe wyróżnienia literackie: Nagrodę Pulitzera (1993), Nagrodę Bollingena (2001), amerykańską National Book Award (2014) i Nagrodę Nobla (2020). W dniu śmierci twórczyni miała 80 lat.

- Poezja Louise Glück oddawała głos naszej nieufnej, ale nieustannej potrzebie wiedzy i dostrzegania powiązań w świecie, który często nas zawodzi. Jej dzieło jest nieśmiertelne - zaznaczył w swoim oświadczeniu Jonathan Galassi, redaktor z wydawnictwa Farrar, Straus & Giroux, które publikowało twórczość artystki.

Louise Glück - kim była?

Louise Glück urodziła się 22 kwietnia 1943 roku w Nowym Jorku w rodzinie migrantów. Jej matka miała rosyjsko-żydowskie pochodzenie, a dziadkowie ze strony ojca byli węgierskimi Żydami. Artystka zadebiutowała w 1968 roku tomikiem poezji "Firstborn". Twórczość autorki doceniali zarówno amerykańscy, jak i międzynarodowi krytycy.

- Wyższość poezji nad życiem polega na tym, że jeśli jest dostatecznie inteligentna, to przetrwa" - napisała kiedyś Glück. Była "poetką lakonicznego, szczerego liryzmu", zafascynowaną grecką mitologią, filozofią, Szekspirem i Emily Dickinson. Na jej styl wpłynęli Rainer Maria Rilke, T.S. Elliot, Robert Lowell i Dickinson - takimi słowami eseistkę pożegnała amerykańska telewizja publiczna PBS.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl.

Zobacz też:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

podziel się:

Pozostałe wiadomości