Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo" zostało poproszone przez leśniczego Adama Katę o pomoc w oczyszczeniu terenu z gwoździ rozrzuconych na drodze jako pułapki na kierowców. W takcie poszukiwań natrafiono na bardzo cenną i sentymentalną zgubę mężczyzny.
"Bractwo" odnalazło obrączkę leśniczego
Leśniczy Adam Kata zwrócił się z prośbą do Stowarzyszenia Historyczno-Archeologicznego "Bractwo" o oczyszczenie lasu, a dokładnie 1800 hektarów znajdujących się na terenie Leśnictwa Żółwin. Okazało się, że ktoś rozsypał tam gwoździe, które dodatkowo przyspawano do podkładek. W ten sposób z łatwością mogły wbić się m.in. w koła samochodów.
Stowarzyszenie zajmuje się na co dzień poszukiwaniem skarbów historycznych. Dysponuje profesjonalnym sprzętem, a każde wyjście w teren poprzedzone jest zgodą konserwatora zabytków. W trakcie sprzątania lasu "Bractwo" znalazło m.in. złom, spinki do włosów czy monety z czasów II wojny światowej.
Wśród niezbyt cennych znalezisk natrafiono jednak na pewien sentymentalny przedmiot - obrączkę Adama Katy. Jak się okazuje, leśniczy zgubił ją aż 23 lata temu.
Obrączka odnaleziona po 23 latach
Adam Kata krótko po ślubie wyjechał do Niemiec w celach zarobkowych. Ciężka praca fizyczna sprawiła, że już w 3 tygodnie schudł aż 15 kilogramów. Po powrocie do pracy w polskim lesie ściągnął z prawej ręki rękawicę, a wraz z nią zbyt luźną obrączkę. Niestety nie udało mu się jej odnaleźć.
Teraz po 23 latach, gdy prosił stowarzyszenie o pomoc w sprzątaniu, zażartował, że być może uda im się znaleźć jego obrączkę. Całe szczęście tak właśnie się stało, a złota biżuteria po ponad dwóch dekadach powróciła do właściciela.
Dzisiaj na zaproszenie pana leśniczego Adam Kata Leśnictwo Zółwin Nadleśnictwo Bydgoszcz, Lasy Państwowe pomagaliśmy w...
Posted by Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo" on Saturday, May 13, 2023
- Czasami szukaliśmy na prośbę obrączek, ale w przydomowym ogródku. Znaleźć coś takiego na 1800 hektarach lasu po 23 latach od zgubienia to się w głowie nie mieści, to musi być fuks - podsumował Piotr Glimasiński z "Bractwa".
Więcej w TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na której ręce nosić obrączkę? Sprawdź, co mówi tradycja
- Chajzer na tropie tradycji obrączkowych
- Urocze pisklęta w Dobrej koło Nowogardu zostały zaobrączkowane. "To taki dowód osobisty"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Santiago Urquijo/TVN24/Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo"