Ślub i wesele

Na której ręce nosić obrączkę? Sprawdź, co mówi tradycja

Ślub i wesele

Autor:
Aleksandra
Fenikowska
Obrączki
Lukasz Banasik,EyeEm / gettyimages.comNa której ręce nosić obrączkę?

W krajach zachodniej Europy małżonkowie noszą obrączkę na palcu lewej dłoni. U większości Polaków możemy spotkać ją jednak po prawej stronie. Skąd wziął się u nas taki zwyczaj? Jakie przesądy są związane ze ślubnymi obrączkami?

Tradycja noszenia obrączki

Gdy młoda para przygotowuje się do ślubu, często zadaje sobie pytanie – skąd wzięły się obrączki? Zwyczaj ich noszenia sięga czasów antycznych. Wymienianie się obrączkami w trakcie ceremonii zaślubin rozpowszechnili Rzymianie. Obrączka służyła jako dar dla wybranków. Stanowiła symbol miłości, zaufania i uczucia. Co więcej, była znakiem dla otoczenia sugerującym, że kobieta jest już "zajęta". Okrągły kształt również nie jest przypadkowy. Obrączka nie ma ani początku, ani końca, więc uznano ją za symbol nieskończonej miłości.

Kociewskie suknie ślubne
Kociewskie suknie ślubne
Dzień Dobry TVN

Podobnie jak w krajach zachodnich, dawniej w Polsce noszono obrączkę na lewej ręce. Przełomem okazały się krwawe powstania, szczególnie to styczniowe z 1863 r. Wcześniej małżonkowie nosili obrączkę na lewej ręce, jedynie wdowy przekładały ją na drugą. Po klęsce zrywu narodowego również mężatki czyniły to samo na znak żałoby.

Wybór, na której dłoni chcemy nosić obrączki ślubne, zależy od nas. Jedne pary pragną trzymać się tradycji, inne chcą mieć ją jak najbliżej serca. Warto zastanowić się, jak jest nam wygodniej.

"Ślub od pierwszego wejrzenia"

Ach, co to był za ślub
Ach, co to był za ślub Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Przesądy związane z obrączkami

Wielkim wydarzeniom, takim jak ślub, mogą towarzyszyć różne przesądy lub wierzenia. Czasami zwiastują szczęście, a niektórych lepiej unikać, by nie kusić losu. Oto kilka przykładów.

  • Lepiej wybrać gładkie obrączki, bez rzeźbień, jeśli pragniemy być w udanym i spokojnym małżeństwie.
  • To przyszły pan młody powinien sfinansować i odebrać obrączki ślubne od jubilera.
  • Pomyłka palca podczas zakładania obrączki może zapowiadać niewierność.
  • Upuszczenie obrączki przed ołtarzem zwiastuje rozpad małżeństwa. Co więcej, to ksiądz powinien ją podnieść, a nie jeden z małżonków.

Pamiętajmy przy tym, że to tylko przesądy, więc nie warto zamartwiać się nimi w tak ważnym dla nas dniu.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Fenikowska

Źródło zdjęcia głównego: Lukasz Banasik,EyeEm / gettyimages.com

Pozostałe wiadomości