Newsy

Wraca kwarantanna dla osób przybywających do Polski. "Pojawiają się nowe mutacje"

Newsy

kwarantanna, kobieta w maseczce

Koronawirus nie daje za wygraną. Coraz częściej słyszymy doniesienia o pojawianiu się jego kolejnych, o wiele bardziej zakaźnych mutacji. Aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się w Polsce, rząd zdecydował o przywróceniu 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przybywają spoza strefy Schengen. Kto będzie z niej zwolniony? Kiedy zaczyna obowiązywać przepis?

Kwarantanna dla osób spoza strefy Schengen

- Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa. W Polsce przybywa nowych mutacji, w związku z tym od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jak podkreślił, są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji, o wiele bardziej zakaźnych od "bardziej klasycznego" koronawirusa. Dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.

10-dniowa kwarantanna dla podróżnych spoza strefy Schengen

Wiceszef resortu zdrowia zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa nowych mutacji. W związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

- Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdzających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego - powiedział Kraska na konferencji prasowej.

Wiceminister poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę. Będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej - w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

Minister zdrowia o kwarantannie

Zmiany w przepisach dotyczących kwarantanny zapowiadał wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Będziemy dosyć surowo podchodzili do kwestii tego, z których krajów tranzyt czy wjazd może być (realizowany - red.) w konwencji, jaką mamy w tej chwili, czyli (będzie - red.) możliwość zwolnienia (z kwarantanny - red.) od razu, w ciągu 48 godzin. To jest jedna grupa krajów i prawdopodobnie będziemy ją chcieli ograniczyć tylko do strefy Schengen – mówił szef MZ podczas środowej konferencji prasowej. Dodał, że druga grupa krajów to państwa, co do których "będziemy prawdopodobnie stosowali rozwiązanie standardowej, dziesięciodniowej kwarantanny, gdzie zwolnić się można dopiero po siedmiu dniach, o ile wykona się test".

Dopytywany o to, czy nowe zasady będą obowiązywały wszystkich podróżujących do Polski, czy jedynie pasażerów samolotów, minister odpowiedział, że dotyczy to "wszystkich granic".

Podróże z Wielkiej Brytanii

Od środy 23 czerwca podróżni przybywający do Polski z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej podlegają obowiązkowej siedmiodniowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż po tygodniu. Rozporządzenie wprowadzające taką zasadę zostało opublikowane we wtorek (22 czerwca). Z kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione.

Minister zdrowia zapowiada rozszerzenie listy krajów objętych restrykcjami z uwagi na wariant delta. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Wakacje w dobie pandemii. Do tych krajów wjedziemy bez testu, kwarantanny i szczepienia

Opalanie po szczepionce przeciw COVID-19. Dermatolog: "Polecałbym unikanie słońca"

Anna tuż przed porodem dowiedziała się, że ma COVID-19. "Nigdy nie przytuliła swojego dziecka"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN 24

Pozostałe wiadomości