Plastikowe opakowania zostaną wycofane z obiegu. Nowe regulacje wprowadzone przez Unię Europejską zakazują pakowania w folię pojedynczych warzyw oraz owoców. Co więcej z restauracji znikną też plastikowe saszetki z przyprawami. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Koniec z plastikowymi opakowaniami
Przepisy dotyczące wykorzystywania plastikowych opakowań obowiązują od 6 lutego, jednak w pełni egzekwowane zaczną być dopiero od sierpnia 2026 roku. Na mocy nowych regulacji nie będzie można foliować pojedynczych warzyw czy owoców. Zabronione będzie również podawanie w lokach cukru, soli czy ketchupu w plastikowych saszetkach.
Wprowadzone właśnie przez UE regulacje zastąpią dyrektywę z 1994 roku. Już ona zakładała rezygnację z plastiku, jednak kraje członkowskie nie miały wtedy obowiązku, żeby ją stosować. Teraz to się zmieni. Komisja Europejska zaznacza, że ilość wytwarzanych odpadów osiągnęła w Europie niepokojący poziom. Badania pokazują, że przeciętny Europejczyk w 2022 roku wytworzył 186,5 kg odpadów opakowaniowych. 40 proc. stanowiły tworzywa sztuczne, w tym plastik.
Unia Europejska zabrania korzystania z plastikowych opakowań. Co dokładanie się zmieni?
Nowe przepisy wprowadzają zakaz pakowania pojedynczych warzyw czy owoców, chyba że ich waga przekracza 1,5 kg. Restauracje oraz hotele nie będą mogły podawać gościom jednorazowych saszetek z przyprawami. Dodatkowo zmniejszona zostanie waga i objętości opakowań tak, aby unikać pustych przestrzeni w paczkach.
Co więcej, klienci będą mogli przychodzić z własnymi opakowaniami. W praktyce oznacza to, że np. w każdej kawiarni będzie można wziąć kawę na wynos we własnym kubku.
Zgodnie z przepisami ma się zwiększy liczba opakowań, które można przetworzyć i ponownie wykorzystać. UE chce, aby do 2030 roku wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu. Przepisy wprowadzają także ograniczenie stosowania substancji chemicznych w opakowaniach, w tym potencjalnie szkodliwych związków PFAS używanych np. w detergentach.
Zobacz także:
- "Wystarczy sprzedawać regularnie ubrania po dzieciach". Urząd Skarbowy sprawdza handel w Internecie
- Podrobione torebki na Poczcie Polskiej. "Wprowadzają do obrotu nielegalny towar"
- Platformy handlowe dostarczą fiskusowi raporty na nasz temat. Co się w nich znajdzie?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: money.pl/onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images