Od 1 lutego 2025 roku w życie weszły przepisy zakazujące hodowli zwierząt futerkowych w Norwegii. Hodowcy mieli na to sześć lat. Aż 418 z nich żądało rekompensaty w związku z decyzją parlamentu. Czy zostaną wypłacone?
Koniec z hodowlą zwierząt futerkowych
Kolejny kraj kończy z hodowlą zwierząt futerkowych, a zmiana ta weszła już 1 lutego 2025 roku. Jak czytamy w TVN24, ostatni zakład zamknął się w 2023 roku. Zgodnie z przepisami ustalonymi w 2019 przez parlament, hodowcy mieli na to sześć lat.
418 hodowców żądało rekompensaty w związku z tą decyzją. Pieniądze w pełnej wartości otrzymała 1/3 wnioskodawców. Łącznie odszkodowania wypłacono w kwocie 1,84 mld koron, czyli około 660 mln zł. Przekazywanie tych środków ma zakończyć się w połowie 2025 roku.
Kraje, które nie chcą hodowli zwierząt futerkowych
Norwegia to jeden z wielu krajów, które podjęły decyzję o zakończeniu hodowli zwierząt futerkowych. W 2000 roku hodowli zwierząt futerkowych zakazała Wielka Brytania, a później również Austria, Włochy, Słowacja, Holandia i Belgia. Już za 2 lata zakaz wejdzie w życie na Litwie i w Rumunii, a rok później na Łotwie.
Które państwa są największymi na świecie producentami futer z chowu klatkowego? Na ten moment są to Chiny, Finlandia, Rosja oraz niestety także Polska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 17-latek pokazuje na TikToku obrazy swojej mamy. "Jestem wzruszona tym faktem"
- W wieku 35 lat nauczył się czytać. "Nie sądziłem, że ludzie będą mi pomagać"
- Słodkie dzieła sztuki, czyli Natalie Siderserf i jej realistyczne torty. Jak długo i z czego je robi?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Andrii Zorii