Newsy

Czy klątwa faraona Tutanchamona istniała naprawdę? Kulisy niezwykłej wystawy o egipskim królu

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Anna Senkara
100 lat od odkrycia grobowca Tutanchamona
100 lat od odkrycia grobowca TutanchamonaDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Tutanchamon był władcą Egiptu ponad 1300 lat przed naszą erą. Faraon zmarł młodo, a jego ciało pochowano w Dolinie Królów niedaleko miasta Luksor. Grobowiec przetrwał nietknięty aż do 1922 roku. Miejsce pochówku odkryli brytyjscy archeolodzy, którymi kierował Howard Carter. W Oksfordzie trwa wystawa pt. Tutankhamun: Excavating the Archive". Anna Senkara specjalnie dla Dzień Dobry TVN sprawdziła, co można na niej zobaczyć.

100. rocznica odkrycia grobowca Tutanchamona

W Oksfordzie przechowywane jest unikatowe archiwum wybitnego egiptologa Howarda Cartera, który 100 lat temu wraz z innymi badaczami odkrył grobowiec Tutanchamona. Z okazji okrągłej rocznicy tego zdarzenia w Oksfordzie ruszyła wyjątkowa wystawa.

- Mamy tutaj archiwa Tutanchamona. Nie mamy złota ani klejnotów, ale mamy za to inny rodzaj skarbu - dokumentację odkrywców z lat 20. i 30. Z detalami zapisywali dzień po dniu, co robili. (...) Grobowiec mieścił się pod innymi grobowcami, dlatego zachował się w idealnym stanie. Mamy młodego króla, który umarł niespodziewanie i pochowano go z ponad 6 tysiącami obiektów. Świetnie zachowanymi kwiatami, jedzeniem, bielizną, sarkofagiem, powozami, tronami, łożami. Czego tylko nie wymienisz, tam było - powiedział prof. Richard Parkinson, kurator wystawy.

Kiedy wiek temu świat obiegła wieść, że odkryto grobowiec starożytnego władcy, wszyscy chcieli go zobaczyć. - Ludzie byli zafascynowani, bo obsesja na starożytny orient i okultyzm istniała od zawsze. Więc kiedy odkryto grobowiec młodego króla, pochowanego z całym przepychem rytualnym, to ludziom serca zabiły mocniej - przyznał Parkinson.

Faraon Tutanchamon - co o nim wiemy?

Czego dowiedzieliśmy się o Tutanchamonie, dzięki odkryciu jego grobowca? - Był bardzo młody, kiedy umarł. Miał 19 lat. Nie był tak wysoki, jak ludzie teraz. Był żonaty, to była córka faraona Echnatona, który rządził przed Tutanchamonem. Możliwe, że była jego przyrodnią siostrą. To był wtedy standard - stwierdziła dr Daniela Rosenow, kuratorka wystawy.

Istnieje wiele plotek na temat klątwy Tutanchamona, która mówi, że jeśli ktokolwiek zakłóci spokój pochowanych królów i królowych, to czeka go śmierć. - Plotki mówią, że tak było napisane na glinianej tablicy nad grobowcem, ale taka tablica nigdy nie istniała. To wszystko wzięło się z nurtu powieści o mumiach, to fikcja - stwierdził prof. Richard Parkinson.

Organizatorem wykopalisk grobowca Tutanchamona był lord Carnarvon, który umarł kilka miesięcy po wielkim odkryciu. Wówczas mnóstwo osób spekulowało, że dopadła go klątwa. - Po co król Tutanchamon miałby osobiście mścić się na człowieku, który zapewnił mu światową sławę i ponownie wskrzesił go do życia? - zażartował kurator wystawy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości