Nefertiti jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i tajemniczych postaci w historii. Potężna żona faraona Echnatona słynie ze swojej urody, jednak współcześni egiptolodzy rozpoczęli badania nad jej rolą w sprawowaniu władzy.
Tutanchamon był władcą Egiptu ponad 1300 lat przed naszą erą. Jego grobowiec przetrwał nietknięty aż do 1922 roku. Miejsce pochówku odkryli brytyjscy archeolodzy, którymi kierował Howard Carter.
Zmarła Wiesława Mazurkiewicz, która w marcu 2021 roku obchodziła swoje 95. urodziny. Grała w wielu popularnych filmach i serialach, m.in. w "Faraonie" i "Stawce większej niż życie".
Herhor panował ponad 1000 lat przed Chrystusem. I raczej nie przypuszczał, że dobrych parę wieków później wywróci do góry nogami życie pewnego polskiego profesora. Andrzej Niwiński postawił sobie bowiem za cel odnalezienie grobu egipskiego władcy. Od 30 lat prowadzi prace wykopaliskowe i niczym Indiana Jones stara się rozwikłać starożytną zagadkę.
Zemsta faraona to po prostu dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najczęściej jej powodem jest woda. W jaki sposób jej zapobiegać i jak leczyć, by cały urlop nie biegać do toalety? Niebezpieczeństwo czyha także u nas u progu... szwedzkiego stołu. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Agnieszkę Piskałę.
Aktorzy w Egipcie są traktowani niczym bogowie. Osnową arabskich filmów jest miłość - szczęśliwa bądź nie. Przeważająca ilość egipskich produkcji to komedie. W kraju, gdzie 40 procent społeczeństwa to analfabeci kino odgrywa ogromną rolę edukacyjną. W studiu Dzień Dobry TVN dziennikarz i krytyk sztuki Łukasz Radwan opowiedział o klanach filmowych w Egipcie, o tym, jakich rozmiarów studiami filmowymi dysponuje egipski przemysł filmowy oraz kiedy Hollywood przeniesie się do państwa Faraona.