Dzień Żaby
Dzień Żaby obchodzimy 20 marca. Święto powstało w 2009 roku i obchodzone jest co cztery lata. Ten płaz ma swoje święto nie bez powodu - jest ważnym elementem ekosystemu, a przy tym jest symbolem szczęścia. Ponadto, Światowy Dzień Żaby obchodzimy dwa razy w ciągu roku - poprzedni był 29 lutego..
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Wiosna
Kiedy budzą się żaby?
Nadchodzącą wiosnę można rozpoznać nie tylko po coraz dłuższych dniach, wyższych temperaturach i migrującym ptactwie. To również okres, w którym płazy budzą się z hibernacji i zaczynają swoje gody. Te mogą mieć miejsce już na początku marca w zależności od tego, czy pogoda wystarczająco się ociepli.
Jedną z pierwszych żab, która budzi się z zimowego snu jest żaba trawna. Można ją już zobaczyć nawet pod koniec lutego i na początku marca. Żaby moczarowe budzą się po nich - pod koniec marca lub na początku kwietnia. W wodzie najpierw zobaczymy samce. To tam odbędą się gody, do których przygotowują się z głośnym rechotem.
Żabie gody - kiedy się zaczynają?
Pierwsze do godów przystępują żaby moczarowe - podaje portal lasy.gov.pl. Są one niezwykłe, ponieważ w tym czasie samce zmieniają barwy na niebieską, a ich rechot brzmi jak bulgocząca woda. Co więcej, gatunek ten jest wrażliwy na zanieczyszczenia i stanowi dobry wskaźnik czystości wody i środowiska. Po żabach moczarowych do godów przestępują ropuchy. Gody mogą trwać nawet do czerwca, a po nich żaby przenoszą się na suchy ląd, opuszczając zbiorniki wodne.
- Wszystkie żaby po zimowej hibernacji łączą się w miłosnym uścisku, czyli ampleksusie. Samiec wskakuj na samicę, ta go nosi na grzbiecie aż złoży skrzek. Takie zjawisko może trwać nawet kilka godzin, ale jest konieczne do zapłodnienia u żab - czytamy na portalu lasy.gov.pl.
Co ciekawe, samica jest w stanie dźwigać nawet dwóch samców na swoim grzbiecie, a samotne singielki potrafią nawet odbijać partnerów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co je żaba trawna? Czy jest pod ochroną?
- Wiosna to czas godów. Co zrobić, aby żaby mogły się bezpiecznie rozmnażać?
- Rzekotka. Co warto o niej wiedzieć? Jak ją hodować?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: lasy.gov.pl/wigry.org.pl
Źródło zdjęcia głównego: Henri Lehtola/Getty Images