Zwierzęta

Wiosna to czas godów. Co zrobić, aby żaby mogły się bezpiecznie rozmnażać?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Wiosną w przyrodzie dużo się dzieje. Roślinność budzi się do życia, a zwierzęta zaczynają okres godowy. Wśród nich są także żaby, które, aby mogły złożyć jaja, muszą przedostać się do zbiornika wodnego. Niestety podczas tej podróży czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Na szczęście są osoby, które dbają o ich bezpieczeństwo.

Jak przenosi się żaby?

Jedną z osób, która pomaga żabom bezpiecznie dostać się do zbiornika wodnego i złożyć jaja, jest Ewelina Sobańska z Nadleśnictwa Gdańsk. Na czym polega jej praca?

- Dojście do zbiornika z wodą wiąże się pokonaniem ruchliwej drogi. Aby jej przejście było bezpieczniejsze, ustawiamy wzdłuż niej specjalną płachtę. Żaba, która natrafi na barierę, wpada do wiaderka, które jest wkopane w ziemię. Później wyjmujemy je z niego i przenosimy na drugą stronę - mówiła w rozmowie z naszą reporterką pani Ewelina.

Czy wszystkie płazy zostały już przeniesione? - Prawdopodobnie tak, ale płachty jeszcze nie znikną, bo czekamy na spóźnialskich. W pierwszej kolejności na drugą stronę przechodzą najsilniejsze osobniki. Te trochę słabsze przychodzą z opóźnieniem - wyjaśniała.

Jak chronić żaby?

Trzeba pamiętać, że żaby są w Polsce pod ochroną i trzeba na nie uważać. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza kierowcy, bo to pod kołami ich samochód te płazy giną najczęściej. Dlatego, kiedy wszystko budzi się do życia, warto zdjąć nogę z gazu i trochę zwolnić, zwłaszcza, gdy przejeżdżamy w pobliżu zalesionych obszarów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Tajemniczy stwór z krakowskiego osiedla odmieni los zwierząt. "Lagun zaczął żyć własnym życiem i postanowiliśmy przekuć to w coś dobrego"

Alżbeta Lenska powitała nowego członka rodziny. "Nie mamy jeszcze imienia dla naszej niespodzianki"

Pani Basia na emeryturze została fotografką i podróżniczką: "Cieszę się bardzo, bo się otworzyłam"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości