Newsy

Jowisz tak blisko od Ziemi nie był od 59 lat. Kiedy warto patrzeć w niebo?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Onet/TVN24
Obserwowanie nocnego nieba

Już wkrótce Jowisz będzie najbliżej Ziemi od 59 lat. Przez całą noc będzie można cieszyć się niesamowitym widokiem na niebie bez konieczności używania sprzętu profesjonalnego. Planeta będzie znajdować się w tzw. wielkiej opozycji, dzięki czemu będzie dobrze widoczna. Kiedy obserwować Jowisza?

Kiedy obserwować Jowisza?

Wielka opozycja Jowisza będzie miała miejsce w poniedziałek 26 września tego roku. To wtedy warto patrzeć w niebo i podziwiać planetę. O tym zjawisku mówi się, kiedy Słońce i dana planeta znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi, dzięki czemu ciało niebieskie wydaje się wtedy nie tylko jaśniejsze, ale również większe. W tym roku dojdzie do tzw. wielkiej opozycji - Jowisz będzie znajdował się w najbliższym punkcie swojej orbity do Słońca. Oznacza to, że ma się znajdować najbliżej Ziemi od 59 lat.

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkamiDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Kolejne takie wielkie zbliżenie Jowisza do Ziemi ma nastąpić dopiero 2 października 2034 roku. Jednak w tym czasie planeta będzie i tak znajdować się dalej, niż przy nadchodzącym zbliżeniu. Zatem warto 26 września podziwiać niebo, można to zrobić z użyciem specjalnych teleskopów, lornetki lub bez dodatkowego sprzętu, chociaż wtedy nie dojrzymy jego pierścieni. Jowisza będzie można oglądać przez całą noc, nie ma bowiem konkretnej godziny, w której będzie on bardziej widoczny. 

Ponadto, oprócz Jowisza będzie można również oglądać 4 największe księżyce tej planety - Europę, Ganimedesa, Io oraz Kallisto. W tym celu potrzebne będą jednak niewielkie teleskopy. Przy użyciu zaawansowanych urządzeń możliwe będzie zobaczenie też antycyklonu trwającego na planecie od setek lat (nazywanego Wielką Czerwoną Plamą) oraz pasy chmur w atmosferze planety. 

Misja badawcza Jowisza - Juno

Jowisz niezwykle interesuje naukowców. W ostatnim czasie mieliśmy okazję podziwiać jego zdjęcia zrobione Teleskopem Webba. Planeta jest również badana przez specjalną misję Juno, która początkowo miała trwać 7 lat, jednak obecnie trwa już 11 lat i ma zostać zakończona dopiero w 2025 roku. Została ona wystrzelona w 2011 roku i dotarła do planety w 2016 roku. 

Co więcej, według najnowszych badań, możliwe, że dzięki ukształtowaniu orbity Jowisza, na Ziemi mogło powstać życie. Gdyby miała ona inny kształt, nasza planeta znalazłaby się bliżej Słońca, a w efekcie nie byłaby przyjazna do zamieszkania. Możliwy jest też odwrotny scenariusz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej ciekawostek o Jowiszu przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Onet/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Christoph Hetzmannseder/Getty Images

Pozostałe wiadomości