Burze z gradem - IMGW wydaje ostrzeżenia. Gdzie może być niebezpiecznie?

x-news
Burze z gradem mogą wystąpić we wtorek w niektórych częściach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla czterech województw. Alerty będą obowiązywać do późnego wieczora. Sprawdź, gdzie zagrzmi najmocniej.

IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Wtorek w części kraju zapowiada się deszczowo, miejscami możliwe są burze. Temperatura maksymalna nie powinna sięgać powyżej 19 stopni Celsjusza. Możemy odczuwać chłód.

W kilku województwach aura może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Śledźcie komunikaty pogodowe, żeby uniknąć zagrożenia.

Gdzie jest burza?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw:

  • pomorskiego, z wyłączeniem powiatów: lęborskiego, słupskiego, Słupsk;
  • kujawsko-pomorskiego, z wyłączeniem powiatów: brodnickiego, rypińskiego, lipnowskiego, włocławskiego, Włocławek;
  • wielkopolskiego, z wyłączeniem powiatów: rawickiego, gostyńskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego;
  • lubuskiego.

Przewidywana suma opadów deszczu wyniesie od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru od 60 do 70 kilometrów na godzinę.

Wszędzie alerty wejdą w życie o godzinie 12 we wtorek. Na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce stracą ważność o godz. 21 tego samego dnia, a na Kujawach i Pomorzu o dwie godziny później.

Czym jest ostrzeżenie meteorologicznie pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jak się zachować, kiedy burza złapała nas na otwartej przestrzeni? Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Prognoza pogody na Boże Ciało 2021. Deszczowa aura nas nie opuści?

Sezon kąpielowy 2021 w Polsce. Kiedy się zaczyna i gdzie sprawdzać informacje o kąpieliskach?

Luzowanie obostrzeń - kiedy kolejne zmiany? Rzecznik rządu wskazuje termin

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN Meteo, x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości