Szokująca cena czereśni w Polsce! Sprawdź, czy będzie Cię na nie stać

Aktualizacja:
Czereśnie w koszyczku

Ciasto z czereśniami, kompot, a nawet zupa. Przepisów na wykorzystanie tych małych, ale jakże jędrnych i słodkich owoców są setki. Od kilku lat jednak coraz rzadziej ludzie decydują się na ich kupowanie. Powód? Ich cena. Ile trzeba zapłacić za czereśnie w maju?

Od kilku lat cena czereśni budzi niesamowite emocje. Bywa tak wysoka, że niektórzy przeliczają ją np. na cenę zakupu kilku kilogramów mięsa, obiad dwudaniowy dla całej kilkuosobowej rodziny czy po prostu sprawdzają, ile kilogramów innych owoców mogliby w tej cenie kupić.

Cena czereśni i truskawek to efekt niesprzyjającej pogody

W 2021 roku z początkiem maja pojawiła się informacja od zaniepokojonych sadowników, którzy mieli obawy o kwiatostan na drzewkach z powodu przymrozków. To właśnie wtedy w czasie kwitnienia czereśni pojawiły się przymrozki nawet do -6 st. C. Trudno ocenić straty, bo właściwie na ocenę przychodzi poczekać, aż pojawią się owoce na drzewie i będzie można naocznie sprawdzić, ile ich realnie zostało. Już w zeszłym roku ceny czereśni, truskawek, ale również kapusty i cebuli były wysokie.

Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W tym roku nie tylko pogoda w kwietniu nie była sprzyjająca, ale również inflacja nie napawa optymizmem. W Internecie pojawiła się informacja, że czereśnie w 2022 będziemy kupować nie na kilogramy, a na sztuki. Powodem ma być szalenie wygórowana cena owoców.

Cena czereśni to obecnie średnio 80 zł/kg

Według dostawców na giełdzie w podwarszawskich Broniszach zeszłorocznym cenom winne były wczesnowiosenne przymrozki. Pierwsze czereśnie na tegorocznych giełdach pojawiły się już pod koniec kwietnia, a cena wynosiła 260 zł za kilogram. Jednak nie są to owoce z Polski, a z Hiszpanii.

- Miejmy dystans, mamy początek maja, spóźnioną wiosnę. Przecież sprzedający te drogie czereśnie za ćwierć tysiąca złotych, nie wyhodowali ich pod folią czy w szklarni. Muszą być z importu. Nasze czereśnie dopiero kwitną – mówi dla Faktu Janusz Piechociński, były wicepremier, obecnie ekspert rynku żywności.

Także zeszłoroczne ceny pierwszych czereśni szokowały - za kilogram trzeba było zapłacić 164 zł. Jednak w sezonie cena spadła już do 6-10 zł za kilogram. Zatem, kiedy w Polsce zacznie się sezon na czereśnie, będzie można spodziewać się podobnych cen.

Aktualnie cena w hurcie spadła. Owoce nie kosztują już 260 zł/kg, a średnio 80 zł/kg.

- Aktualnie są to czereśnie z Hiszpanii, w opakowaniach po 2 kilogramy i w opakowaniach po 1 kilogram (gruba czereśnia, powyżej 32 mm). Cena kształtuje się na poziomie od 70 do 110 zł za kilogram, przy średniej 80 zł za kilogram. Pamiętajmy, że jest to początek sezonu czereśniowego i zapewne ceny będą spadać – mówi Anna Kaszewiak z Rynku Hurtowego w Broniszach dla Money.pl

Polacy mocno narzekają na ceny żywności. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 12,3%.

Zobacz także:

Obejrzyj również: Czas na sezonowe przysmaki. Jakie owoce jeść wiosną i latem?

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk/Teofila Siewko

Źródło: Fakt/gov.pl/money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Monica Bertolazzi/Getty Images

Pozostałe wiadomości