Newsy

Falcon Heavy - rakieta firmy SpaceX odbyła pierwszy nocny start w swojej historii

Newsy

Falcon Heavy

Najpotężniejsza rakieta prywatnego przemysłu kosmicznego - Falcon Heavy - wystartowała. Pomysłodawcą stworzenia rakiety był Elon Musk, założyciel i dyrektor SpaceX. To był trzeci start rakiety Falcon Heavy, i pierwszy nocny.

Więcej:

Filip Chajzer i polski podbój kosmosu

Najpotężniejsza rakieta prywatnego przemysłu kosmicznego - Falcon Heavy - wystartowała. Elon Musk stwierdził, że była to najtrudniejsza misja w historii firmy. Cała misja miała potrwać aż 6,5 godzin. Ostatni ładunek miał zostać umieszczony na orbicie po dopiero około 3,5 godzinach.

Wiadomo jednak, że nie wszystko poszło zgodnie z planem. Środkowy booster rakiety nie zaliczył udanego lądowania, na szczęście dwa boczne boostery wylądowały i najprawdopodobniej będą mogły zostać użyte w kolejnych startach.

Boostery to rakiety wspomagające, przyspieszają prom kosmiczny podczas pierwszych dwóch minut misji.

Start Falcon Heavy to część misji Space Test Program 2. Pentagon nie zdradził jednak żadnych szczegółów, ponieważ misja wiąże się z bezpieczeństwem narodowym. Wiadomo jednak, że w związku z programem Space Test Program 2 na orbitę trafią 24 satelity, w tym ładunki i eksperymenty najnowocześniejszych technologii - podaje Geekweek.pl. Wśród nich znajdują się: gwiezdny żagiel (LightSail 2 to nowy statek, który napędzany jest energią słoneczną) oraz atomowy zegar (ma za zadanie wspomagać samodzielną nawigację statków kosmicznych znajdujących się daleko od Ziemi).

Falcon Heavy - historia powstania

Falcon Heavy to superciężka rakieta nośna stworzona przez SpaceX. Pomysł jej stworzenia narodził się w 2011 roku. Falcon Heavy może przenosić do 63 800 kg ładunku. Jej pierwszy lot odbył się 6 lutego 2018 roku, drugi miał miejsce 12 czerwca 2019 roku.

Zobacz też:

Egzaminator śmiertelnie potrącony na placu manewrowym! Są nagrania z wypadku

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości