Emerytura honorowa. Kto ma szansę ją otrzymać?

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik/Teofila Siewko
Źródło:
Radio Zet/Fakt.pl
pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wypłacać tzw. emerytury honorowe. To dodatkowe 5 tysięcy złotych dla emerytów. Nie każdy jednak będzie mógł liczyć na taki zastrzyk gotówki. Pieniądze mają trafić tylko do określonej grupy osób. Kto ma szansę je otrzymać?

Emerytura honorowa. Kto otrzyma nowe świadczenie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tzw. emeryturę honorową wszystkim emerytom, którzy ukończyli 100. rok życia. Do tej pory otrzymywali oni 4944,79 złotych miesięcznie. Jednak od 1 marca wysokość świadczenia się zmieni i wyniesie 5 540,25 złotych brutto.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Choć wysokość świadczenia zmieniła się na korzyść emerytów, to nie wszyscy będą się cieszyć z podwyżki. Więcej pieniędzy dostaną jedyne te osoby, które setne urodziny będą świętowały w 2023 roku. W praktyce oznacza to, że osoba, która jest starsza niż obecny stulatek, otrzyma niższe świadczenie niż tegoroczny jubilat specjalny.

Kto otrzymuje specjalną emeryturę?

Jak podaje dziennik "Fakt", emeryturę honorową pobiera w Polsce ok. 2,7 tysięcy osób. Specjaliści są zdania, że wprowadzona zmiana jest niesprawiedliwa i krzywdząca. Do Sejmu już wpłynęła petycja zakładająca uregulowanie zasad wypłaty świadczenia honorowego.

- Kwestia wprowadzenia ustawowych rozwiązań, dotyczących wypłaty świadczenia osobom, które ukończyły 100 lat życia, była wielokrotnie podnoszona. Wstępna analiza przedmiotowego zagadnienia wskazuje, iż w przypadku wprowadzenia przepisów, które usankcjonują obowiązujące zasady przyznawania i wypłaty świadczeń honorowych, regulacje te nie powinny ze względów społecznych, znacząco odbiegać od dotychczasowych rozwiązań - brzmi stanowisko resortu rodziny. Jak podaje fakt.pl "posłowie zdecydowali, że na razie sprawą nie będą się zajmować". 

Jak ubiegać się o emeryturę honorową

Świadczenie honorowe wypłacane jest co miesiąc. Jest ono niezależne od pobieranej emerytury czy renty. Aby uzyskać takie świadczenie, należy ukończy 100 lat, jednak nie trzeba składać żadnego wniosku. "Dodatkowa" emerytura przyznawana jest automatycznie. W przypadku osób, które jednak takiej renty nie pobierają konieczne jest złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia honorowego. Może to zrobić sama osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik/Teofila Siewko

Źródło: Radio Zet/Fakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: muchomor/Getty Images

Pozostałe wiadomości