Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wypłacać tzw. emerytury honorowe. To dodatkowe 5 tysięcy złotych dla emerytów. Nie każdy jednak będzie mógł liczyć na taki zastrzyk gotówki. Pieniądze mają trafić tylko do określonej grupy osób. Kto ma szansę je otrzymać?
Emerytura honorowa. Kto otrzyma nowe świadczenie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tzw. emeryturę honorową wszystkim emerytom, którzy ukończyli 100. rok życia. Do tej pory otrzymywali oni 4944,79 złotych miesięcznie. Jednak od 1 marca wysokość świadczenia się zmieni i wyniesie 5 540,25 złotych brutto.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów
Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów
Choć wysokość świadczenia zmieniła się na korzyść emerytów, to nie wszyscy będą się cieszyć z podwyżki. Więcej pieniędzy dostaną jedyne te osoby, które setne urodziny będą świętowały w 2023 roku. W praktyce oznacza to, że osoba, która jest starsza niż obecny stulatek, otrzyma niższe świadczenie niż tegoroczny jubilat specjalny.
Kto otrzymuje specjalną emeryturę?
Jak podaje dziennik "Fakt", emeryturę honorową pobiera w Polsce ok. 2,7 tysięcy osób. Specjaliści są zdania, że wprowadzona zmiana jest niesprawiedliwa i krzywdząca. Do Sejmu już wpłynęła petycja zakładająca uregulowanie zasad wypłaty świadczenia honorowego.
- Kwestia wprowadzenia ustawowych rozwiązań, dotyczących wypłaty świadczenia osobom, które ukończyły 100 lat życia, była wielokrotnie podnoszona. Wstępna analiza przedmiotowego zagadnienia wskazuje, iż w przypadku wprowadzenia przepisów, które usankcjonują obowiązujące zasady przyznawania i wypłaty świadczeń honorowych, regulacje te nie powinny ze względów społecznych, znacząco odbiegać od dotychczasowych rozwiązań - brzmi stanowisko resortu rodziny. Jak podaje fakt.pl "posłowie zdecydowali, że na razie sprawą nie będą się zajmować".
Jak ubiegać się o emeryturę honorową
Świadczenie honorowe wypłacane jest co miesiąc. Jest ono niezależne od pobieranej emerytury czy renty. Aby uzyskać takie świadczenie, należy ukończy 100 lat, jednak nie trzeba składać żadnego wniosku. "Dodatkowa" emerytura przyznawana jest automatycznie. W przypadku osób, które jednak takiej renty nie pobierają konieczne jest złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia honorowego. Może to zrobić sama osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile wyniosła najwyższa emerytura? ZUS podał dane. Świadczenie rekordzisty może szokować
- Jak emeryci mogą zwiększyć swoje świadczenie emerytalne? Prezes ZUS odpowiada
- Obecni 30-latkowie mogą nie doczekać się emerytury. "Prawdziwy kryzys czeka Polaków około 2040 roku"
- Podwójna emerytura. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek o świadczenie?
Autor: Katarzyna Oleksik/Teofila Siewko
Źródło: Radio Zet/Fakt.pl
Źródło zdjęcia głównego: muchomor/Getty Images