Nie żyje Elza Soares. BBC Radio okrzyknęło ją mianem "piosenkarki tysiąclecia"

świeczka
Nie żyje Elza Soares
Źródło: Boris Ipatov/Getty Images
Elza da Conceição Soares brazylijska wokalistka i legenda stylu samba nie żyje. Artystka okrzyknięta przez BBC Radio - wraz z Tiną Turner - "piosenkarką tysiąclecia" zmarła w Rio de Janeiro. Miała 91 lat.

Nie żyje Elza Soares

Brazylia żegna jedną ze swoich największych muzycznych legend. W wieku 91 lat zmarła Elza Soares - która często nazywana była królową brazylijskiej samby. Kariera Soares trwała ponad 60 lat. W tym czasie artystka wydała ponad 30 albumów i wylansowała wiele przebojów. Jak poinformowała rodzina - Soares zmarła z przyczyn naturalnych.

Rozmowy o śmierci

13643899_jak-zabezpieczyc-sie-na-wypadek-smierci_720P
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

- Ukochana i wieczna Elza odeszła, ale na zawsze pozostanie w historii muzyki, w naszych sercach i sercach fanów - brzmi fragment komunikatu opublikowanego na jednym z portali społecznościowych artystki.

W Rio ogłoszono 3-dniową żałobę narodową.

Elza Soares. Kim była gwiazda samby?

Elza Soares urodziła się w 1930 roku w fawelach w Rio de Janerio. Swoje pierwsze kroki muzyczne zaczęła stawiać już w wieku 13 lat, jednak przez długi czas pozostawała niezauważona. Jej życie od samego początku naznaczone było wieloma dramatami. Ojciec zmusił ją do wyjścia za mąż w wieku 13 lat. Swoje pierwsze dziecko Soares urodziła w wieku 14 lat. Z pierwszym mężem Elza miała siedmioro dzieci - jednak dwoje z nich zmarło. Pierwszy mąż Soares miał regularnie się nad nią znęcać. Mężczyzna zmarł, gdy Elza miała zaledwie 21-lat i pozostawił ją z pięciorgiem dzieci.

W roku 1966 Elza Soares wyszła za mąż za legendę piłki nożnej - Garrinchę. Miała z nim syna, który zmarł w wieku 9 lat. Małżeństwo Soares i Garrinchy nie przetrwało próby czasu i wypełnione było ciągłą walką z kontuzjami i problemami związanymi z alkoholizmem brazylijskiego piłkarza. Para rozstała się po 17 latach.

Pomimo życiowych trudności, kariera Soares nabierała rozpędu. Została ona doceniona przez brytyjską królową, z którą spotkała się w Brazylii w 1968 roku. W 1999 roku BBC Radio Soares okrzyknęło "piosenkarką tysiąclecia" - wraz z Tiną Turner.

Artystka w swoich tekstach często podnosiła temat rasizmu i nigdy nie zapominała o korzeniach. Były prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva powiedział, że kraj stracił nie tylko jeden z najsilniejszych głosów, ale także wielką kobietę, która zawsze broniła demokracji i dobrych spraw.

Zmarłą piosenkarkę wspomniał także w mediach społecznościowych kolega z zespołu jej byłego męża - Pele. W Rio ogłoszono 3-dniową żałobę narodową.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Boris Ipatov/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?