Newsy

Egzamin maturalny w Polsce dla ukraińskich uczniów. "Muszą w nim uczestniczyć na naszych warunkach"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
eDziecko.pl/TVN24

Już w maju uczniowie z Ukrainy, którzy w ostatnich tygodniach dołączyli do polskich szkół ponadpodstawowych podejdą do egzaminu maturalnego. Centralna Komisja Edukacyjna wprowadziła zmiany mające wesprzeć dzieci w rozwiązywaniu testów, jednak Społeczne Towarzystwo Oświatowe wystosowało apel do Przemysława Czarnka, w którym zwraca się z prośbą o całkowite odstąpienie od tej decyzji.

Matura dla uczniów z Ukrainy

Już od kilku tygodni uczniowie z Ukrainy kontynuują naukę w polskich szkołach. Dzieci trafiają do nowopowstałych oddziałów przygotowawczych lub do placówek, gdzie realizują ogólnopolską podstawę programową. - W polskim systemie oświaty jest już 130 tys. dzieci ukraińskich uchodźców: 20 tys. w przedszkolach, 85 tys. w szkołach podstawowych, 25 tys. w szkołach ponadpodstawowych - tłumaczy Minister Edukacji i Nauki Minister Przemysław Czarnek.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Ukraińscy uczniowie dołączający do ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą przystępować do egzaminów sprawdzających wiedzę. Centralna Komisja Edukacyjna wprowadziła zmiany mające na celu umożliwienie dzieciom i młodzieży podejścia do testów.

CKE wprowadza zmiany

Na czym polegają te zmiany? Arkusze egzaminacyjne mają być przetłumaczone na język ukraiński. Dodatkowo podczas egzaminu uczniowie z Ukrainy będą mieli do dyspozycji słowniki polsko-ukraińskie, wydłużony zostanie również czas na udzielenie odpowiedzi. Kontrowersje wzbudza fakt, że na tę chwilę wypracowanie na maturze z polskiego będzie musiało być napisane w języku polskim.

Społeczne Towarzystwo Oświatowe wystosowało apel do Przemysława Czarnka, w którym zwraca się z prośbą o odstąpienie od tych założeń. - Od kilku tygodni przyjmujemy do polskich szkół dzieci i młodzież z Ukrainy. To młodzi ludzie, którzy zdają najtrudniejszy egzamin w życiu – starają się funkcjonować w nowej rzeczywistości, z dala od rodzinnego domu, martwiąc się o los najbliższych, którzy pozostali w miejscu ogarniętym wojną - czytamy w oświadczeniu.

Matura "na naszych warunkach"

Jednak dyrektor CKE Marcin Smolik uważa, że w tym systemie, nie powinno się dokonywać podziałów na polskich i ukraińskich uczniów, a traktować ich jako grupę posiadającą zarówno te same prawa, jak i obowiązki.

- Są dalej dziećmi ukraińskimi, ale stały się częścią naszego systemu edukacji. I jako jego część, muszą w nim uczestniczyć na naszych warunkach. A jedną z zasad polskiego systemu jest egzamin, który jest dostosowywany do potrzeb uczniów - stwierdził w rozmowie z dziennikarką TVN24 Justyną Suchecką

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: eDziecko.pl/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images

Pozostałe wiadomości