Już w maju uczniowie z Ukrainy, którzy w ostatnich tygodniach dołączyli do polskich szkół ponadpodstawowych podejdą do egzaminu maturalnego. Centralna Komisja Edukacyjna wprowadziła zmiany mające wesprzeć dzieci w rozwiązywaniu testów, jednak Społeczne Towarzystwo Oświatowe wystosowało apel do Przemysława Czarnka, w którym zwraca się z prośbą o całkowite odstąpienie od tej decyzji.
Matura dla uczniów z Ukrainy
Już od kilku tygodni uczniowie z Ukrainy kontynuują naukę w polskich szkołach. Dzieci trafiają do nowopowstałych oddziałów przygotowawczych lub do placówek, gdzie realizują ogólnopolską podstawę programową. - W polskim systemie oświaty jest już 130 tys. dzieci ukraińskich uchodźców: 20 tys. w przedszkolach, 85 tys. w szkołach podstawowych, 25 tys. w szkołach ponadpodstawowych - tłumaczy Minister Edukacji i Nauki Minister Przemysław Czarnek.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Ukraińscy uczniowie dołączający do ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą przystępować do egzaminów sprawdzających wiedzę. Centralna Komisja Edukacyjna wprowadziła zmiany mające na celu umożliwienie dzieciom i młodzieży podejścia do testów.
CKE wprowadza zmiany
Na czym polegają te zmiany? Arkusze egzaminacyjne mają być przetłumaczone na język ukraiński. Dodatkowo podczas egzaminu uczniowie z Ukrainy będą mieli do dyspozycji słowniki polsko-ukraińskie, wydłużony zostanie również czas na udzielenie odpowiedzi. Kontrowersje wzbudza fakt, że na tę chwilę wypracowanie na maturze z polskiego będzie musiało być napisane w języku polskim.
Społeczne Towarzystwo Oświatowe wystosowało apel do Przemysława Czarnka, w którym zwraca się z prośbą o odstąpienie od tych założeń. - Od kilku tygodni przyjmujemy do polskich szkół dzieci i młodzież z Ukrainy. To młodzi ludzie, którzy zdają najtrudniejszy egzamin w życiu – starają się funkcjonować w nowej rzeczywistości, z dala od rodzinnego domu, martwiąc się o los najbliższych, którzy pozostali w miejscu ogarniętym wojną - czytamy w oświadczeniu.
Matura "na naszych warunkach"
Jednak dyrektor CKE Marcin Smolik uważa, że w tym systemie, nie powinno się dokonywać podziałów na polskich i ukraińskich uczniów, a traktować ich jako grupę posiadającą zarówno te same prawa, jak i obowiązki.
- Są dalej dziećmi ukraińskimi, ale stały się częścią naszego systemu edukacji. I jako jego część, muszą w nim uczestniczyć na naszych warunkach. A jedną z zasad polskiego systemu jest egzamin, który jest dostosowywany do potrzeb uczniów - stwierdził w rozmowie z dziennikarką TVN24 Justyną Suchecką
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieło Banksy’ego sprzedane. Pieniądze trafiły do jednego z ukraińskich szpitali
- Szczepienia na koronawirusa w Polsce – najnowsze dane z 29 marca 2022 r.
- Czy grozi nam ubóstwo żywnościowe? Rząd planuje otwarcie spożywczego giganta
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: eDziecko.pl/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images