Newsy

Wkrótce mija termin na złożenie deklaracji maturalnej. Uczniowie, którzy tego nie zrobią nie zostaną dopuszczeni do egzaminu

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
OKE
Egzamin

Zostało już tylko kilka dni na złożenie wstępnej deklaracji maturalnej na egzaminy w 2023 roku. Osoby, które tego nie zrobią, nie będą mogły przystąpić do testów w najbliższym terminie. Do kiedy i jak należy wypełnić deklarację maturalną?

Do kiedy trzeba złożyć deklarację maturalną 2023 - termin

Uczniowie, którzy chcą podejść do matury w 2023 roku, muszą złożyć wstępną deklarację do 30 września tego roku. Oznacza to, że został na to tylko tydzień. Osoby, które nie złożą deklaracji wstępnej, nie będą mogły podejść do egzaminów. Dotyczy to jednak tylko uczniów kończących edukację w tym roku.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Absolwentów, którzy chcą podejść do egzaminu maturalnego w 2023, obowiązują inne zasady. Te osoby deklarację maturalną muszą złożyć do 7 lutego do dyrektora macierzystej szkoły oraz do dyrektora OKE. Więcej informacji na temat przystąpienia do egzaminu przez absolwentów znajdziesz tutaj.

Deklaracja maturalna - wstępna i ostateczna

Uczniowie, którzy kończą edukację w roku szkolnym 2022/2023 mają obowiązek złożyć deklarację wstępną. Nie jest ona ostateczna, można w niej nanosić zmiany - zmieniać poziomy przedmiotów, a także same przedmioty. Termin na złożenie deklaracji ostatecznej upływa 7 lutego 2023 roku. Jeśli deklaracja ostateczna nie zostanie złożona, to deklaracja wstępna zostaje potraktowana jako ostateczna z dniem 8 lutego.

Jak wypełnić deklarację maturalną?

Deklarację maturalna można złożyć przez internetowy portal. W tym celu uczniowie lub absolwenci musza posiadać konto w ZIU. Uczniowie login i hasło mogą dostać do 25 września 2022 roku.

W postaci papierowej deklaracje składa się do dyrektora szkoły macierzystej. Można ją pobrać z oficjalnej strony OKE lub tutaj. W dokumencie znajduje się szczegółowa instrukcja oraz pola do uzupełnienia, które zawierają:

 • Dane osoby, która w 2023 r. przystąpi do egzaminu maturalnego
 • Informacje o egzaminie osoby, która w 2023 r. przystąpi do egzaminu maturalnego (formula 2023 lub 2015)
 • Dane kontaktowe osoby, która w 2023 r. przystąpi do egzaminu maturalnego
 • Egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych w 2023 r. (z zaznaczeniem poziomu i podaniem języka obcego nowożytnego oraz mniejszości narodowej)
 • Egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych w 2023 r.
 • Informacje dodatkowe o egzaminach z wybranych przedmiotów dodatkowych
 • Oświadczenia
 • Załączniki i podpis

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: OKE

Źródło zdjęcia głównego: sengchoy/Getty Images

Pozostałe wiadomości