W środę najlepsza pogoda będzie na południu kraju, w pozostałych regionach aura będzie zmienna. Na termometrach od 21 stopni C w Szczecinie i Suwałkach do 28 stopni C w Krakowie i Rzeszowie. Burzowo na północnym wschodzie i w centrum.
Jak informuje IMGW, na południowym zachodzie i południu Europy przeważają wyże. Nad resztą kontynentu dominują niże z układami frontów atmosferycznych. Polska znajduje się w zasięgu zatoki niżu przemieszczającego się znad Danii na wschód, w strefie układu frontów atmosferycznych. Przejściowo nad południowe krańce naszego kraju napłynie cieplejsze masa powietrza polarnego morskiego, natomiast północne pozostaną w dalszym ciągu w tej samej nieco chłodniejszej masie powietrza polarnego morskiego.
Prognoza pogody na środę, 26 sierpnia 2020 r.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i najpierw będzie spadać, później zacznie rosnąć.
W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami na wybrzeżu, w centrum oraz na wschodzie kraju burze, możliwy grad. W czasie burz prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20 st. C, 21 st. C na północy i w dolinach karpackich do 26 st. C, 28 st. C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie zwłaszcza we wschodniej połowie kraju możliwe porywy do 110 km/h. W szczytowych partiach Sudetów i Tatr do 100 km/h.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, na północy i w centrum kraju zanikające burze. W czasie burz zwłaszcza na Pomorzu i w Polsce północno-wschodniej prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura minimalna od 12 st. C do 16 st. C, chłodniej w dolinach karpackich od 10 st. C do 11 st. C. Wiatr umiarkowany, początkowo w porywach do 65 km/h. W czasie burz porywy do 70 km/h, wysoko w górach do 110 km/h.
Ostrzeżenia przed burzami i bardzo silnym wiatrem
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców centralnej i wschodniej części Polski przed bardzo silnym wiatrem i burzami z gradem. Wiatr miejscami może osiągnąć 120 km/h.
Uwaga! Dziś, 26.08, bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr
- SMS-y takiej treści zostały rozesłane w środę przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców województw objętych alertem, tj. woj. mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego oraz części woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.
Przed zagrożeniami RCB ostrzega również w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze. Przypomina także, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie i balkonie, a także odłączyć od prądu sprzęt domowy. Jeśli jednak ktoś przebywa na zewnątrz, zalecane jest unikanie otwartych przestrzeni. W przypadku jazdy autem należy zjechać na parking z dala od drzewa, w trakcie wędrówki w górach - jak najszybciej zejść ze szczytu, a pływając - natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.
Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998
- dodaje.
Pogoda w Warszawie w środę, 26 sierpnia 2020 r.
W środę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Suma opadów do 15 mm, zwłaszcza w czasie burz. Temperatura maksymalna 25 st. C. Wiatr przeważnie umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 90 km/h, a punktowo nawet do 115 km/h. W nocy pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna 14 st. C. Wiatr umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni.
Zobacz też:
Dzień Dobry TVN kończy 15 lat! Weź udział w naszej zabawie i świętuj z nami "śpiewająco"
Wakacyjna Ola Kwaśniewska wypoczywa nad jeziorem: "Takie tam z fokarium"
Ostatni moment na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy. Jak i gdzie to zrobić?
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP| x-news