Blackout grozi Polsce? Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia

Miasto bez prądu
Czy Polsce grozi blackout?
Źródło: Carlos Becerra/Getty Images
Blackout to coraz poważniej traktowany temat, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej. Czy Polsce również grożą poważne problemy z brakiem prądu? Urząd Regulacji Energetyki tłumaczy, czy mamy się czego obawiać.

Blackout – co to jest?

Blackout to rozległa awaria systemu dostarczania energii elektrycznej, która może poważnie utrudnić życie współczesnego społeczeństwa na wielu płaszczyznach. Aktualne problemy na rynku energii spowodowane są m.in. wysokimi i rosnącymi cenami paliw oraz niedoborami w magazynach przed zimą. W związku z tym niektóre kraje zaczynają przygotowywać swoich obywateli na długotrwałe przerwy w dostawach energii elektrycznej.

DD_20210916_Prad_REP
Przed nami podwyżki cen prądu
Dlaczego prąd drożeje i
Źródło: Dzień Dobry TVN

Blackout w Austrii i Niemczech

Jedna z najgłośniejszych kampanii informacyjnych ma obecnie miejsce w Austrii. Powstał tam specjalny spot, który ma za zadanie uświadomić mieszkańców o możliwości pojawienia się długotrwałych przerw w dostawie prądu. Rząd Austrii przedstawił również listę niezbędnych rzeczy, które mają pomóc przetrwać możliwy blackout. Przeprowadzone zostały tam również ćwiczenia ENERGIE.21. w celu skoordynowania działań służb i urzędów w trakcie trudnej sytuacji.

Z kolei w Niemczech przygotowany został zestaw wskazówek i zaleceń, które mają przygotować mieszkańców kraju do życia bez prądu.

Blackout w Polsce

Czy Polacy również mają obawiać się blackoutu?

- Prezes URE monitoruje dostawy paliw dla elektroenergetyki. Na dziś brak jest zagrożenia dostaw, a bazując na codziennych raportach, widzimy, że odpowiednie, wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym są zapewniane. (...)Jednak obecna sytuacja na europejskich rynkach, tj. niewystarczające dostawy gazu i niewykorzystane pojemności magazynów gazowych, jak również wysokie ceny paliw, mogą skłaniać do obaw o wystąpienie blackoutu lub wprowadzenia ograniczeń w poborze mocy dla gospodarki lub odbiorców końcowych. W celu przeciwdziałania ewentualnym niedoborom mocy w Polsce został wprowadzony (ustawą z 2017 r. o rynku mocy) mechanizm mający przeciwdziałać możliwości wystąpienia blackoutu, tj. rynek mocy - przekazała rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska.

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla również, że na wystarczalność mocy w polskim systemie energetycznym wpływa wiele różnych czynników, a wśród nich m.in.:

  • warunki atmosferyczne - siła wiatru (farmy wiatrowe) i słońca (fotowoltaika),
  • zmiana zachowań konsumentów – w tym popularyzacja pracy i nauki zdalnej,
  • nieplanowane awarie i postoje,
  • możliwość importu energii z innych krajów.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!