Albert Uderzo zmarł na zawał serca
Francuski artysta zmarł 24 marca w swoim rodzinnym domu we francuskim miasteczku Neuilly-sur-Seine. Przyczyną śmierci był zawał mięśnia sercowego. Informację o odejściu rysownika przekazała rodzina.
Albert Uderzo zmarł we śnie na zawał serca, niezwiązany z koronawirusem. Od kilku tygodni był bardzo zmęczony
- poinformował agencję AFP zięć zmarłego Bernard de Choisy.
Śmierć rysownika potwierdzili prezes Instytutu Rene Goscinny'ego, Aymar du Chatenet, i jego były wydawca Dargaud.
Alberto Uderzo miał 92 lata
Albert Uderzo urodził się 25 kwietnia 1927 roku. Pochodził z rodziny włoskich imigrantów, która mieszkała we Francji. Podczas II wojny światowej przeniósł się wraz z rodziną z Paryża do Bretanii, gdzie pracował na farmie i pomagał ojcu w prowadzeniu firmy meblarskiej. Karierę artystyczną rozpoczął tuż po II wojnie światowej. Największym sukcesem cieszyły się jego komiksy z serii przygód "Asterixa i Obelixa".
Stworzył również takie komiksy jak Flamberge, Clopinard, Belloy l'Invulnérable czy Arys Buck.
Francuski artysta był żonaty i miał jedną córkę. Jego brat Marcel Uderzo poszedł w ślady starszego Alberta i również jest rysownikiem komiksów.
Nie żyje autor Asterixa i Obelixa
Pierwszy odcinek przygód nieustraszonych gallów ukazał się w 1959 roku . W następnych latach wychodziły kolejne tomy tej opowieści. Ostatni z nich ukazał się w 2009 roku, przy okazji 20-rocznicy urodzin Asteriksa i Obeliksa.
Asterix, sympatyczny Gal z sumiastymi wąsami, wraz ze swoim towarzyszem Obeliksem i innymi kompanami pojawili się po raz pierwszy na łamach magazynu komiksowego "Pilote" w październiku 1959 r. Scenariusz komiksu pisał Rene Goscinny, autor m.in. serii o "Mikołajku" i "Lucky Luke'u", a rysunkami zajmował się Uderzo. Ich współpraca trwała prawie 20 lat. Po śmierci Goscinny'ego w 1977 r. Uderzo samodzielnie kontynuował pracę nad cyklem.
W 2011 r. Uderzo, który przez ponad 30 lat był jednocześnie autorem rysunków i scenarzystą przygód o Asteriksie, postanowił zakończyć pracę nad tym projektem. "Ojciec" Asteriksa przekazał wówczas pałeczkę młodszemu pokoleniu twórców: Yves'owi Ferriemu, znanemu autorowi satyrycznego komiksu "De Gaulle na plaży", w którym ośmielił się przedstawić narodowego idola Francuzów w szortach i japonkach, oraz swoim współpracownikom braciom Fredericowi i Thierry'emu Mebarki. Rysownicy pozostali wierni stylowi i kresce artysty.
Od momentu powstania na świecie sprzedano 380 milionów egzemplarzy albumów o Asteriksie w 111 językach . Postaci z komiksu zostały wykorzystane w filmach fabularnych, kreskówkach, parkach rozrywki, zabawkach czy grach wideo.
Zobacz też:
- Magda Gessler pokazała nową garderobę. "To szaleństwo, że byłam w stanie zgromadzić aż tyle rzeczy"
- Plácido Domingo ma koronawirusa. 79-letni tenor przebywa z rodziną w izolacji
- Bono wspiera w wyjątkowy sposób walczących z koronawirusem. Nagrał dla nich utwór: "Let Your Love Be Known"
Autor: Bartosz Tomaszewski
Źródło: PAP